Listonosze dokładniej zweryfikują dane osób, którym wypłacają m.in. emerytury i renty

i

Autor: MONKPRESS/East News Listonosze dokładniej zweryfikują dane osób, którym wypłacają m.in. emerytury i renty

Wiadomości

Lepiej miej przy sobie dowód. Listonosz zweryfikuje twoje dane, inaczej nici z pieniędzy

2023-04-21 12:29

Ta zmiana dotknie w szczególności emerytów. Listonosze Poczty Polskiej mają nowy obowiązek - muszą dokładnie weryfikować tożsamość osób, którym wypłacają pieniądze. Chodzi tu nie tylko o tych, którzy pobierają emerytury, ale też renty i świadczenia socjalne nie przez przelew na konto, a przez dostarczenie pieniędzy do domu. Jakie dane dokładnie należy podać, jeśli do naszych drzwi zapuka listonosz? Sprawdźcie w naszym materiale.

Wypłata emerytury, renty i innych świadczeń pieniężnych w gotówce. Bez tego nie dostaniesz pieniędzy

Zdecydowanej większości uprawnionych osób emerytury lub renty wpływają na konta bankowe. Nadal jednak spora część Polaków korzysta z tradycyjnej formy - pieniądze do domu przynosi listonosz. Okazuje się, że Poczta Polska właśnie wprowadziła nowy regulamin, który zakłada sporo zmian dla osób, które osobiście odbierają np. emerytury za pośrednictwem listonosza. Warto wiedzieć, że przekaz pocztowy ze świadczeniami z ubezpieczeń społecznych w tym: emerytalnymi i rentowymi lub świadczeniem z pomocy społecznej będzie mógł być zrealizowany dopiero do dokładnej weryfikacji danych adresata. Za każdym razem, czyli co miesiąc, listonosze będą zapisywać nasze imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, a także numer PESEL. Bez podania tych danych nie dostaniemy pieniędzy.

Nowe zasady odbioru emerytur, rent i świadczeń z pomocy społecznej. Do czego ma prawo listonosz?

Emerytura, renta lub inne świadczenia pieniężne dostarczane za pośrednictwem Poczty Polskiej muszą być wypłacone bezpośrednio do rąk adresata lub jego prawnego przedstawiciela albo pełnomocnika wyznaczonego zgodnie z przepisami prawnymi. W nowelizacji przepisów istotnym jest, że od połowy kwietnia 2023 listonosze są zobowiązani dokładniej sprawdzać tożsamość osoby, której przekazują pieniądze. Powodem takich restrykcji są liczne próby oszustw, do których doszło w ostatnim roku. Spodziewając się listonosza, warto zatem mieć pod ręką któryś z tych dokumentów:

  • dowód osobisty,
  • legitymację ZUS emeryta lub rencisty,
  • ewentualnie pismo z naszymi danymi, które upoważnia do pobierania świadczeń z pomocy społecznej.

Jeśli jednak nie chcemy okazywać dokumentu, należy pamiętać swój numer PESEL. Co w przypadku, jeśli chcemy zmienić formę, w jakiej będą docierały do nas pieniądze? Przekazywanie kwot przekazów pocztowych na rachunki bankowe może nastąpić na podstawie dyspozycji złożonej przez osobę legitymującą się dokumentem, z którego wynika upoważnienie do reprezentowania nadawcy lub adresata.

Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA]

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba