Integralną częścią instalacji autorstwa profesor ASP Kingi Nowak jest światło i cień pozwalające na wykreowanie zamkniętej przestrzeni. Jej konstrukcja zachęca do wejścia do środka instalacji. Opiekunowie instalacji zachęcają nie tylko do obejrzenia, ale także do wykonania sesji fotograficznej i nawet..praktyk medytacyjnych.
Ta instalacja składa się z ośmiu paneli, wykonany z barwnego szkła, które ułożone są w sposób nieregularny. Nazwa "Wyspia" sugeruje, że po pierwsze, Wyspiański, a po drugie wyspa, takie wydzielone miejsce - mówi Agnieszka Jankowska - Marzec, kurator projektu "Wyspia".
Ta praca spełnia jedno z marzeń artysty - pozostawienie śladu w tym miejscu, jak twierdzi dyrekcja Wawelu.
Wyspiański przez całe swoje życie krążył wokół Wawelu, co ma swoje odbicie w jego dziełach. Sama również jego działalność literacka odnosi się do Wawelu, do Katedry, no i oczywiście wspaniały, wizjonerski projekt Wzgórza Wawelskiego, zatytułowany Akropolis - dodaje Marta Graczyńska, pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. edukacji.
Zwiedzający Zamek mogą podejść do instalacji, wejść do niej i nawet ją dotknąć. "Wyspię" można oglądać do przyszłego roku.