Zakończył się sztab kryzysowy Wojewody Małopolskiego ws. koronawirusa. Będą dodatkowe szpitale jednoimienne

i

Autor: Szpital Uniwersytecki w Krakowie Jednym z kilku szpitali COVID-owych w Krakowie jest Szpital Uniwersytecki przy ulicy Jakubowskiego.

Zakończył się sztab kryzysowy Wojewody Małopolskiego ws. koronawirusa. Będą dodatkowe szpitale jednoimienne

2020-10-14 16:42

Kolejny dzień i kolejny rekord nowych zakażeń koronawirusem w Małopolsce. We wtorek było to 898 osób. Dzisiaj to już 1143, z czego 499 w samym Krakowie. Wojewoda Małopolski zwołał sztab kryzysowy na którym podjął decyzję o utworzeniu trzech dodatkowych szpitali dla pacjentów z koronawirusem. Zdecydowana większość nowych zakażeń jest rozproszona.

Rekord za rekordem przypadków zakażenia koronawirusem w Małopolsce. Liczba z ostatniej doby pobiła poprzednią o aż 240. Dane te oznaczają, że suma zakażeń w Małopolsce od początku pandemii wynosi teraz blisko 18,5 tysiąca. Prawie 6700 jest wciąż niewyleczonych. Śmierć z powodu COVID-19 poniosło w regionie ponad 250 osób. Większość z nowych przypadków to przypadkowe zakażenia w przestrzeni publicznej.

991 to przypadki rozproszone. W placówkach oświatowych 8 osób na całe województwo. W szpitalach i placówkach medycznych 35 nowych zakażeń również w całym województwie. Natomiast jeśli chodzi o DPS-y i ZOL-e w sumie w całej Małopolsce 54 osoby - mówi Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego Sanepidu.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zwołał na dziś sztab kryzysowy. Zdecydował, że będą trzy nowe szpitale COVID-owe. Biuro Wojewody nie podaje jeszcze które szpitale zostaną przekształcone ale na pewno będą z regionów Podhalańskiego, Nowosądecko-tarnowskiego i Małopolski Zachodniej. Pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przyznają, że utworzenie nowych szpitali jednoimiennych będzie trudnym procesem.

Być może trzeba będzie niektórych pacjentów przewieźć do innych szpitali. Placówka też - tego będziemy oczekiwać - zadba o to żeby ci pacjenci, którzy mogą zostać wypisani, bo nie wymagają dłuższej hospitalizacji, że będą mogli zostać wypisani do domów - mówi rzeczniczka Wojewody Joanna Paździo.

Wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest coraz mniej również w Krakowie. W Szpitalu Żeromskiego jest w sumie 70 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Dzisiaj rano - bo to jest najnowsza informacja, którą mamy - tych wolnych łózek zostało 2 dla osób dorosłych i 11 dla dzieci. Podobnie jest w Szpitalu Narutowicza, który dysponuje 38 łóżkami a wiemy, że liczba wolnych łóżek to 7 - mówi Monika Chylaszek z krakowskiego Magistratu.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wprowadził limit testowania osób skierowanych na wymaz przez lekarzy pierwszego kontaktu - 160 dziennie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że więcej placówek ma takie plany. Mamy też doniesienia, że na wynik testu komercyjnego robionego w punkcie drive-through niektórzy czekają nawet 3 doby.

Kraków obecnie kwalifikuje się do strefy czerwonej zagrożenia epidemiologicznego. Związane z tym nowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone od soboty. Szczegółowe obostrzenia możecie sprawdzić tutaj.

Sytuację sanitarną Małopolski sprawdził nasz reporter Kuba Paduch.
Koronawirus: W takich trumnach chowają zmarłych. WSTRZĄSAJĄCA relacja ze szpitala w Lublinie
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?