Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Uroczystości dobiegły końca
Uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz rozpoczęły się w poniedziałek, 27 stycznia w godzinach porannych. Kilkudziesięciu ocalałych – byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda złożyli wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz. Było to pierwsze wydarzenie związane z poniedziałkowymi obchodami 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady. Główne uroczystości rozpoczęły się po godz. 16:00 w namiocie ustawionym przed historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
W uroczystościach wzięli udział ocaleni, a także 61 delegacji państwowych i członków organizacji międzynarodowych. Ceremonię rozpoczęły przemówienia ocalonych. Te do zgromadzonych wygłosili kolejno Marian Turski, Janina Iwańska, Tova Friedman i Leon Weintraub.
Nas, którzy przeszliśmy w swoim czasie pozytywne selekcje, już było bardzo, bardzo niewielu, a tych którzy doczekali wolności już naprawdę niewiele. A teraz została tylko garstka. Dlatego sądzę, że nasze myśli powinniśmy skierować ku olbrzymiej większości, ku tym milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je zagłada – mówił podczas wystąpienia Marian Turski, były więzień KL Auschwitz-Birkenau.
Na mównicy pojawił się także przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Laudner.
Dzisiaj wszyscy musimy złożyć zobowiązanie, że nigdy nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu czy też wobec jakiejkolwiek innej nienawiści. Lekcje płynące z Auschwitz nie dotyczą wyłącznie Żydów, dotyczą całego świata – powiedział.

Do ocalałych zwrócił się dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężczyzną, wyzbyłem się tego, co dziecięce. Poza pamięcią. Ona pozostaje z najwcześniejszych nawet doświadczeń. Pamięć i doświadczenie są tym, co musimy dziś przemyśleć. Zrozumiałem to, dorastając, a najbardziej: tutaj. Nigdzie bardziej nie dorosłem. Przecież poznałem Auschwitz. Dzięki wam – ocalałym – mówił.
Uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz zakończyły się po godz. 18:00. Zwieńczyły je wspólne modlitwy żydowskie i chrześcijańskie. Tuż po ich zakończeniu członkowie delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych oddali hołd ofiarom niemieckich obozów zagłady. Po zakończeniu ceremonii delegacje zaczną opuszczać miejsce uroczystości. W rejonie Brzezinki i Oświęcimia, a także na drogach w gminach Libiąż i Chrzanów kierowcy muszą się liczyć z utrudnienia w ruchu. Znaczna część spośród 61 delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych będzie się kierowała na lotniska międzynarodowe. Policja podała, że utrudnienia z tego powodu mogą wystąpić także na A4 między Krakowem a Katowicami.