praca

i

Autor: unplash Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

praca

Zaległy urlop musisz wykorzystać w tym roku. Kodeks pracy mówi o tym jasno i wskazuje konkretną datę

2023-09-13 15:39

Zaległy urlop 2023 - do kiedy trzeba go wykorzystać? I czy na pewno musimy to robić? Zaległy urlop to dni wolne od pracy, których nie wykorzystaliśmy w poprzednim roku kalendarzowym. Zostały one doliczone do "nowej puli", która wystartowała od 1 stycznia 2023 roku. Okazuje się, że na wykorzystanie zaległego urlopu jest konkretna data. Co jeśli jednak tego nie zrobimy?

Spis treści

  1. Urlop w pracy 2023. Ile przysługuje nam dni? Co mówi o tym Kodeks pracy?
  2. Czym jest zaległy urlop?
  3. Zaległy urlop 2023. Do kiedy można go wykorzystać?
  4. Czy pracodawca może nas wysłać na zaległy urlop? Co grozi za niewykorzystanie zaległego urlopu?

Urlop w pracy 2023. Ile przysługuje nam dni? Co mówi o tym Kodeks pracy?

Ile dni urlopowych ma pracownik, zatrudniony na umowę o pracę? O wszystkim mówi Kodeks pracy. Według niego pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopowych. Od czego to zależy. Chodzi o staż pracy. Pracownikowi ze stażem pracy poniżej 10 lat przysługuje rocznie 20 dni urlopu. Ci, którzy na umowę o pracę pracują ponad dekadę, otrzymają 26 dni urlopu. Dodajmy, że ukończone studia sprawią, że 26 dni wolnego otrzymamy już po 5 latach pracy. Ale to nie wszystko! Na długość naszego urlopu ma też wpływ orzeczenie o niepełnosprawności. Osoby, które je posiadają (mowa o stopniu umiarkowanym lub znacznym) przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.

Urlop naliczany proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Na pełnym etacie nalicza się 20 (lub 26) dni w roku, ale na 1/3 etatu to tylko 10 (lub 13).

Czym jest zaległy urlop?

Z tym określenie spotykamy się bardzo często, jednak czym właściwie jest zaległy urlop? W jakiej sytuacji o nim mowa? Zaległy urlop to niewykorzystane dni wolne z poprzedniego roku kalendarzowego. Jeśli w swojej pracy nie rozpiszemy ich do 31 grudnia danego roku, to przejdą one na kolejny rok. Właśnie wtedy mowa o zaległym urlopie. Jest jednak jeden haczyk. Dni urlopowych nie można gromadzić w nieskończoność. Prędzej czy później musimy zrobić sobie przerwę w pracy. Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Zaległy urlop 2023. Do kiedy można go wykorzystać?

W tym przypadku Kodeks pracy również mówi jasno. Zaległy urlop trzeba wykorzystać do konkretnego dnia. O jaki dokładnie chodzi? Zaległy urlop 2023 trzeba wykorzystać do 30 września. W tej kwestii przepisy nie zmieniły się od lat.

Czy pracodawca może nas wysłać na zaległy urlop? Co grozi za niewykorzystanie zaległego urlopu?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy pracodawca może nas wysłać na zaległy urlop. Okazuje się, że tak. Przełożony może polecić nam wykorzystanie wolnych dni w wybranym przez nas terminie, do 30 września lub sam wskazać konkretne. Istotną kwestią jest bowiem to, że firma może zostać ukarana dotkliwą karą od Państwowej Inspekcji Pracy w przypadku, jeśli dodatkowe dni nie zostaną "wybrane" przez pracowników.

Urlop w Tatrach? Uważaj na te 8 rzeczy w górach. Mandat będzie wyższy niż koszt całego wyjazdu!

Zadbaj o uszy na urlopie. Prof. Skarżyński radzi jak uniknąć chorób