Zapisy na szczepienia osób 70+ ruszyły w Krakowie w atmosferze chaosu i dezinformacji

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wyglądały drzwi do centrum szczepień Szpitala Jana Pawła II w piątkowe południe.

Zapisy na szczepienia osób 70+ ruszyły w Krakowie w atmosferze chaosu i dezinformacji

2021-01-22 14:50

Narodowy program szczepień wszedł w kolejny etap, ale niestety w Krakowie wygląda to co najmniej chaotycznie. Wolne terminy szczepień praktycznie zniknęły w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia rejestracji o godzinie 6 rano. Krakowscy seniorzy jednak o tym nie wiedzieli i przez cały dzień próbowali się dostać do różnych punktów szczepień, bo rządowa infolinia była ich zdaniem stale zajęta.

Rozpoczęcie rejestracji pacjentów powyżej siedemdziesiątego roku życia sprawdził nasz reporter Kuba Paduch:

W Krakowie zapisy na szczepienia osób powyżej 70 roku życia niby ruszyły, ale nie do końca. Seniorzy są odsyłani od punktu rejestracji do punktu rejestracji i z każdego z nich odchodzą z kwitkiem, bo Nie ma już szczepionek. Na drzwiach centrum szczepień Szpitala Jana Pawła naklejono kartkę, że nie ma terminów do końca marca. Przychodzący seniorzy są kierowani na rządową infolinię.

Infolinię... Z całej Polski można przecież tam dzwonić. Szczyt bałaganu to jest. Szczyt bałaganu rządowego - mówi Pan, który chciał zarejestrować swoją żonę - to jest karygodne! Niech ten rząd wreszcie coś zrobi, bo oni nas wykończą - dodaje Pani, która chciała się zarejestrować.

Ponad to zdaniem krakowskich urzędników pacjenci się wprowadzani w błąd. Gmina organizuje transport do punktów szczepień dla osób z wysokim stopniem niepełnosprawności i seniorów, którzy nie mogą dojechać na własną rękę. Tymczasem...

Mieszkańcy dzwonią do nas bo zostali tak przekierowani przez punkty szczepień, przez POZ-y, przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale także przez infolinię rządową i oczekują zapisania na szczepienie, zorganizowania transportu sanitarnego, umówienia terminu wizyty mobilnego zespołu do szczepień. Nie są to zadania samorządu - mówi dyrektorka miejskiego wydziału zdrowia Elżbieta Kois-Żurek.

Narodowy Fundusz Zdrowia jest zaskoczony tą informacją. Zapowiada, że zwróci się do gminy o konkretne przykłady. Miejska infolinia przyjmuje około 60 telefonów dziennie.

Kolejki ustawiają się do rejestracji do szczepień
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?