Żar będzie lał się z nieba! W tych województwach będzie 37 st. C w cieniu. IMGW ostrzega

2025-07-02 14:47

Wakacje 2025 rozpoczęły się na dobre, a wraz z nimi do Polski nadeszła potężna fala upałów. Temperatury nad Wisła zaczęły przekraczać 35 st. C, a już wkrótce będzie jeszcze cieplej. IMGW wystosowało ostrzeżenia dla całego kraju. W niektórych województwach będzie nawet 37 st. C w cieniu. Podpowiadamy, jak przygotować się na upały.

Upał w Polsce

i

Autor: Jo Kassis, Pexels/Screenshot WXCharts

Potężne upały w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia

Początek lipca w Polsce stoi pod znakiem upałów. Po brzydkiem i niezwykle rozczarowującej wiośnie w pogodzie, wygląda na to, że lato rozpieści nas wysokimi temperaturami i przyjemną, typowo wakacyjną aurą. W środę, 2 lipca od rana żar leje się z nieba, a synoptycy IMGW wystosowali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całej Polski. Upał w szczególności będzie doskwierał mieszkańcom i mieszkankom centralnej części kraju oraz Śląska i Mazur. Tam lokalnie słupki termometrów pokażą nawet 35 st. C. Nieco chłodniej jest na wschodzie, tam do 32 st. C i na zachodzie, gdzie jest do 30 st. C.

Jeszcze cieplejszy dzień nadejdzie w czwartek, 3 lipca. Wówczas w wielu miastach Polski temperatura przekroczy 35 st. C, a lokalnie może dochodzić nawet do 40 st. C. Takie upały mogą być niezwykle niebezpieczne dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, dlatego w tym czasie należy zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi. Lokalnie najwyższe temperatury zanotujemy w centrum kraju i na południu. W województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim miejscami może wystąpić nawet 37 st. C w cieniu. Nieco chłodniej będzie na zachodzie kraju, a w szczególności na Pomorzu Zachodnim, gdzie słupki termometrów maksymalnie pokażą do 30 st. C. Upalnie także w górach. W Tatrach prognozowane jest aż 29 st. C.

Kraków Radio ESKA Google News

Jak radzić sobie podczas upałów?

W upalne dni szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu — należy regularnie pić duże ilości wody, nawet kiedy nie czujemy pragnienia. Warto w tym czasie unikać intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w okolicach południa i w godzinach południowych, kiedy słońce świeci najmocniej. Dobrze zaopatrzyć się w lekkie, jasne ubrania i nakrycie głowy. W czasie największego skwaru najlepiej przebywać w cieniu lub chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeniach. W domach i mieszkaniach warto zasłonić okna, aby ograniczyć nagrzewanie wnętrz. W czasie największych upałów należy w szczególności zadbać o seniorów, dzieci i zwierzęta, ponieważ są najbardziej narażeni na przegrzanie. Upały mogą być niebezpieczne, ale odpowiednia ostrożność pomoże nam je bezpiecznie przetrwać.

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na lato:

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?