Zasiłek socjalny 2024. Kwota świadczenia pójdzie do góry
Na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, maksymalna kwota zasiłku socjalnego od 1 stycznia 2024 roku będzie wynosiła 1000 zł (wzrost o 281 zł). Najniższa kwota świadczenia wzrośnie z kolei do 100 złotych (poprzednio wynosiła ona 30 zł - dop. red). Jest to z pewnością świetna informacja dla wszystkich osób korzystających z tej formy wsparcia, bowiem zasiłek stały nie podlega corocznej podwyżce równej poziomowi inflacji.
Kto może otrzymać zasiłek socjalny?
Zasiłek socjalny przysługuje osobom pełnoletnim, prowadzącym gospodarstwo domowe samotnie lub wspólnie z rodziną. Świadczenie jest jednak wypłacane tylko w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o wsparcie, jest niezdolna do pracy z powodu wieku lub choroby. Ważne jest także kryterium dochodowe, które ma bezpośredni wpływ na wysokość wypłat, które trafiają do potrzebujących osób.
Osoby, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, nie mogą mieć miesięcznych dochodów wyższych od kwoty 776 złotych, aby móc otrzymać zasiłek. W przypadku rodziny, dochód nie może przekraczać 600 złotych na jedną osobę. Wysokość świadczenia jest ustalana na podstawie różnicy pomiędzy dochodem a kryterium dochodowym. Osoby, które nie posiadają żadnych dochodów mogą liczyć od przyszłego roku na zasiłek w wysokości 1000 złotych. W przypadku, gdy dana osoba posiada dochody, to świadczenie jest równowartością 130 proc. z różnicy pochodzącej z dochodu.
Komu nie przysługuje zasiłek socjalny?
Zasiłek socjalny nie przysługuje osobom, które korzystają z renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, czy też zasiłku opiekuńczego. Świadczenie nie jest też przyznawane automatycznie. Wszystkie osoby zainteresowane wsparciem w postaci zasiłku socjalnego, muszą zgłosić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, który zajmuje się przyjmowaniem wniosków o wsparcie.