Schody ruchome na przystanku Kraków-Bronowice często są nieruchome... i to na życzenie. Problemem jest też winda, w której od czasu do czasu przesiadują bezdomni. Pasażerowie narzekają, że ułatwienia stały się w tym wypadku utrudnieniem. W ostateczności pozostają tylko zwykłe schody, które jednak mogą być przeszkodą nie do pokonania dla osób o ograniczonej mobilności.
Dla takiej sprawnej osoby generalnie to jest tylko dla zdrowia, że można sobie pospacerować takimi schodami. Natomiast dla osób niepełnosprawnych jest to bardzo duże obciążenie, utrudnienie. Praktycznie uniemożliwia dostanie się na peron - mówi nam jeden z pasażerów.
Generalnie to jest bardzo dużo aktów wandalizmu, tutaj, na na terenie tej stacji i nikt tego nie pilnuje. Na początku była służba ochrony kolei. W tej chwili nie ma tutaj nikogo, żywej duszy. Mamy dużo schodów. Natomiast z windy korzystają ludzie w zupełnie innym celu niż do którego ta winda jest przeznaczona, bo tutaj koczują bezdomni. Nie wiem czy państwo macie wiedzę na ten temat, ale bardzo dużo bezdomnych tutaj przebywa. Tu są imprezy, także tak to wygląda - dodaje jeden z przechodniów.
Widziałam bezdomnych nie raz i nie dwa, więc uważam, że ktoś powinien przychodzić ich przeganiać. Często tędy przechodzimy z rowerami, więc wiem, że te schody stoją - dodaje mieszkanka.
Bezdomnym nie można jednak zabronić przebywania w windzie, a przycisku do zatrzymywania schodów nie można schować. Jak mówią urzędnicy z PKP Polskich Linii Kolejowych - ponownie uruchomienie schodów to dłuższy proces.
Rzeczywiście, może tam dojść do sytuacji, że schody ruchome, niekoniecznie ze względu na usterkę, mogą zostać zatrzymane. Każde urządzenie tego typu ma przycisk stop, który pozwala ze względów bezpieczeństwa zatrzymać jego pracę. Tak jest też na przystanku Kraków-Bronowice. Jeżeli ktoś tego przycisku użyje, no to później, by wznowić funkcjonowanie schodów, nasz technik musi to zrobić na miejscu, potwierdzając, że użytkownikom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Także zachęcamy wszystkich podróżnych do tego, by na bieżąco zgłaszać ewentualnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu schodów ruchomych poprzez naszą specjalną aplikację Sprawny Peron - mówi Piotr Hamarnik, rzecznik PKP PLK.
Straż Miejska w Krakowie przypomina o tym, że dzwoniąc na numer 986 możemy zgłosić osoby bezdomne zajmujące miejsca publiczne. Strażnicy oferują wtedy takiej osobie transport do odpowiedniego ośrodka, jednak to w kwestii osoby bezdomnej zależy czy będzie chciała skorzystać z takiej pomocy.