Szopki krakowskie

i

Autor: Archiwum eska.pl

Wydarzenia

Zbliża się kolejna edycja Konkursu Szopek Krakowskich. Wciąż można zgłaszać swoje prace

2023-11-27 11:25

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Konkursu Szopek Krakowskich. To już po raz 81. na Rynku Głównym w Krakowie, pomnik Adama Mickiewicza ozdobią świąteczne szopki, wykonane przez krakowskich artystów. Zapisy na konkurs już trwają!

81. Konkurs Szopek Krakowskich. Gdzie i kiedy się odbędzie?

Tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, w tym roku 7.12., na Rynku Głównym w Krakowie szopkarze będą mieli okazję do zaprezentowania swoich najnowszych dzieł. Jak co roku ustawią je na pomniku Adama Mickiewicza, gdzie będzie można podziwiać rękodzieła od godziny 10:00 do 12:00. Następnie korowód szopek wyruszy wokół Rynku i swoją trasę zakończy na scenie. Tam nastąpi prezentacja dzieł oraz ich wykonawców. Pochód zostanie poprowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Następnie artyści przeniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną one ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. W tym roku zapisy na Konkurs Szopek Krakowskich prowadzone są w formie elektronicznej. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w konkursie mogą zapisać się poprzez formularz na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

81. Konkurs Szopek Krakowskich. Ogłoszenie wyników

Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się 10 grudnia 2023 o godzinie 14.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Z kolei ogłoszenie wyników konkursu dla dzieci nastąpi 17 grudnia o godzinie 14:00 w tym samym miejscu. Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 11 grudnia 2023 roku do 25 lutego 2024 roku na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

81. Konkurs Szopek Krakowskich. Tradycja wydarzenia

Jak podaje Muzeum Krakowa, zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po pierwszej wojnie światowej zaczął on powoli zanikać. Z kolei po drugiej wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Szopka krakowska stała się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. W 2014 roku została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Zabójstwo 20–latki przy ul. Bytomskiej w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie. Sprawdziliśmy ceny. Zobacz zdjęcia

Święta obchodzone w PRL-u. Na pewno ich nie pamiętasz!

Pytanie 1 z 7
Najbardziej szumnie fetowano 1 Maja, czyli...