Zbliża się krakowskie Święto Niepodległości. Ogłoszono program obchodów 106. rocznicy wyzwolenia spod władzy zaborczej

2024-11-03 20:31

Chociaż Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, to sam proces odzyskiwania przez Polskę suwerenności przebiegał stopniowo. Wspomnianą datę wybrano ze względu na zawarcie tego dnia w 1918 r. rozejmu w Compiegne pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim. Podpisanie układu zakończyło oficjalnie I wojnę światową. Niemniej jednak Kraków odzyskał niepodległość prawie dwa tygodnie wcześniej i już pod koniec października po raz kolejny będziemy obchodzić rocznicę wyzwolenia miasta spod władzy zaborczej. Jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Kraków flaga

i

Autor: Kelsey/ Pexels.com

Obchody krakowskiego Święta niepodległości. Program uroczystości

31 października 1918 r. to ważna data na kartach historii Krakowa. Właśnie tego dnia miasto przestało być bowiem należeć do habsburskiej monarchii i stało się częścią odrodzonej Polski. Władzę udało się przejąć w sposób pokojowy i bezkrwawy. Wydarzeniem, które stało się symbolem wyzwolenia Krakowa spod zaborów, było zajęcie przez polskich żołnierzy odwachu pod Wieżą Ratuszową i powieszenie na nim polskich flag. Tym samym stolica Małopolski stała się jednym z pierwszych większych miast w kraju, które uzyskały niepodległość. W dniach 29-31 października odbędą się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę wyzwolenia.

Jak podaje magistrat, na wtorek 29 października zaplanowano tradycyjny bieg sztafetowy reprezentacji krakowskich liceów o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód”, przy pl. Na Groblach 23. W reprezentacji każdej szkoły weźmie udział sztafeta w składzie dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Najlepsza drużyna otrzyma główne trofeum – szablę Antoniego Stawarza oraz nagrody indywidualne – ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa. Drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają pamiątkowe puchary i nagrody.

W środę, 30 października, o godz. 11.45, przed Urzędem Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim 1 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Następnie o godz. 12:00 rozpoczną się obchody przy pomniku upamiętniającym bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę na pl. Niepodległości w Podgórzu. Program artystyczny podczas uroczystości zaprezentuje młodzież z IV LO im. Tadeusza Kościuszki i Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego. O godz. 13.00 zostaną złożone kwiaty przy tablicy pamiątkowej na dworcu Kraków – Płaszów. Wieńców nie zabraknie także na grobie kpt. Antoniego Stawarza na cmentarzu Rakowickim.

Natomiast w czwartek, 31 października w południe przedstawiciele władz Miasta, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic I i XIII złożą również kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej w Rynku Głównym.

Ponadto w ramach obchodów 106. rocznicy wyzwolenia spod władzy zaborczej w dniach 30–31 października Kraków zostanie udekorowany biało-niebieskimi flagami. Pojawią się one na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Na ulice miasta wyjadą też pojazdy komunikacji zbiorowej udekorowane flagami miejskimi. Podświetlone w barwach biało-niebieskich zostaną po zmroku: kładka im. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka.

Kraków Radio ESKA Google News
"Emily w Paryżu": gwiazdy serialu o wycieczce do Krakowa, nowej piosence Mindy i przyszłości serialu

Najlepsze restauracje w Krakowie. Te lokale znalazły się w Przewodniku Michelin 2024

Quiz. Jak dobrze znasz gwarę krakowską? Nie cuduj, chodźże i sprawdź się!
Pytanie 1 z 12
Gdzie w Krakowie kładziemy flizy?