Kraków flaga

i

Autor: Kelsey, pexels.com

WIADOMOŚCI

Zbliża się krakowskie Święto Niepodległości. Ogłoszono program obchodów 106. rocznicy wyzwolenia spod władzy zaborczej

2024-10-21 10:19

Chociaż Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, to sam proces odzyskiwania przez Polskę suwerenności przebiegał stopniowo. Wspomnianą datę wybrano ze względu na zawarcie tego dnia w 1918 r. rozejmu w Compiegne pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim. Podpisanie układu zakończyło oficjalnie I wojnę światową. Niemniej jednak Kraków odzyskał niepodległość prawie dwa tygodnie wcześniej i już pod koniec października po raz kolejny będziemy obchodzić rocznicę wyzwolenia miasta spod władzy zaborczej. Jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Obchody krakowskiego Święta niepodległości. Program uroczystości

31 października 1918 r. to ważna data na kartach historii Krakowa. Właśnie tego dnia miasto przestało być bowiem należeć do habsburskiej monarchii i stało się częścią odrodzonej Polski. Władzę udało się przejąć w sposób pokojowy i bezkrwawy. Wydarzeniem, które stało się symbolem wyzwolenia Krakowa spod zaborów, było zajęcie przez polskich żołnierzy odwachu pod Wieżą Ratuszową i powieszenie na nim polskich flag. Tym samym stolica Małopolski stała się jednym z pierwszych większych miast w kraju, które uzyskały niepodległość. W dniach 29-31 października odbędą się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę wyzwolenia.

Jak podaje magistrat, na wtorek 29 października zaplanowano tradycyjny bieg sztafetowy reprezentacji krakowskich liceów o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód”, przy pl. Na Groblach 23. W reprezentacji każdej szkoły weźmie udział sztafeta w składzie dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Najlepsza drużyna otrzyma główne trofeum – szablę Antoniego Stawarza oraz nagrody indywidualne – ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa. Drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają pamiątkowe puchary i nagrody.

W środę, 30 października, o godz. 11.45, przed Urzędem Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim 1 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Następnie o godz. 12:00 rozpoczną się obchody przy pomniku upamiętniającym bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę na pl. Niepodległości w Podgórzu. Program artystyczny podczas uroczystości zaprezentuje młodzież z IV LO im. Tadeusza Kościuszki i Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego. O godz. 13.00 zostaną złożone kwiaty przy tablicy pamiątkowej na dworcu Kraków – Płaszów. Wieńców nie zabraknie także na grobie kpt. Antoniego Stawarza na cmentarzu Rakowickim.

Natomiast w czwartek, 31 października w południe przedstawiciele władz Miasta, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic I i XIII złożą również kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej w Rynku Głównym.

Ponadto w ramach obchodów 106. rocznicy wyzwolenia spod władzy zaborczej w dniach 30–31 października Kraków zostanie udekorowany biało-niebieskimi flagami. Pojawią się one na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Na ulice miasta wyjadą też pojazdy komunikacji zbiorowej udekorowane flagami miejskimi. Podświetlone w barwach biało-niebieskich zostaną po zmroku: kładka im. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
"Emily w Paryżu": gwiazdy serialu o wycieczce do Krakowa, nowej piosence Mindy i przyszłości serialu

Najlepsze restauracje w Krakowie. Te lokale znalazły się w Przewodniku Michelin 2024

Quiz. Jak dobrze znasz gwarę krakowską? Nie cuduj, chodźże i sprawdź się!

Pytanie 1 z 12
Gdzie w Krakowie kładziemy flizy?