Nowa Onkologia w Szpitalu Uniwersyteckim

i

Autor: Ula Bienia

Zmiany w krakowskiej onkologii! Szpital Uniwersytecki zyskał nową siedzibę oddziału

2022-07-20 19:44

Nowa siedziba i nowe możliwości. Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeniósł się do budynku dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Od 1 sierpnia zacznie tam działać także oddział Breast Unit, specjalizujący się w leczeniu raka piersi. Pacjenci będą leczeni w nowocześnie wyposażonych gabinetach i salach zabiegowych.

Nowa siedziba Oddziału Klinicznego Onkologii znajduje się przy ulicy Kopernika 50 w Krakowie. Tam pacjenci mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu i coraz bardziej innowacyjnych zabiegów. Lekarze przyznają jednak, że onkologia nie jest popularną specjalizacją. Obecnie na oddziale pracuje 11 specjalistów, 10 rezydentów, 19 pielęgniarek ze specjalizacją onkologiczną, a 14 bez specjalizacji. Liczba pacjentów chorych na różnego rodzaju nowotwory wzrasta. W nowej siedzibie lekarze mogą leczyć więcej osób, bo po prostu mają na to miejsce.

- To pozwoli przyjąć więcej pacjentów. Już teraz mówimy o tym, że w jednym czasie leczymy około setki pacjentów dziennie. To w ramach Oddziału Chemioterapii i oddziałów stacjonarnych, gdzie też jest prawie stuprocentowe obłożenie - mówi Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Do CUMRiK-u przeniesie się także oddział Breast Unit, specjalizujący się w leczeniu raka piersi. W nowej siedzibie zacznie działać od 1 sierpnia.

- Zmieniły się przede wszystkim warunki lokalowe dla pacjentek. Mamy teraz właściwie nieograniczony dostęp do sali operacyjnej. W zeszłym roku mieliśmy prawie 600 rozpoznanych, nowych raków. W 80% przypadków chirurgicznych udało się oszczędzić pierś - podkreśla Diana Hodorowicz-Zaniewska, Kierownik Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Piersi w Krakowie.

W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej Rząd zapowiedział 5 mld złotych dofinansowania w ciągu najbliższych 10 lat. Jednak ze względów formalnych Szpital Uniwersytecki może nie otrzymać pieniędzy.

- Ja bardzo bym się cieszył z tych pieniędzy pod warunkiem, że przyjdzie refleksja, która jeszcze nie dotarła. Onkologia to nie tylko Narodowe Centra czy Instytuty Onkologii. To także oddziały w szpitalach. Formalnie, niezależnie od starań jakie czynimy, jako Szpital Uniwersytecki na chwilę obecną znajdujemy się poza systemem opieki onkologicznej, więc poza dofinansowaniami. A tak nie powinno być. To, że nie mamy w nazwie "Narodowy instytut Onkologii" nie powinno mieć znaczenia. Znaczenie za to powinno mieć to, ile zabiegów wykonujemy i ilu pacjentów leczymy - dodaje Dyrektor Jędrychowski.

Liczba pacjentów onkologicznych w Szpitalu Uniwersyteckim ciągle rośnie. W 2016 roku lekarze przeprowadzili na oddziale ponad 7 tysięcy procedur onkologicznych. Teraz jest ich dwa razy więcej, bo ponad 14 tysięcy.

ESKA Summer City w Krakowie 14-15.07.

QUIZ. Stolice państw i regionów! Większość wyłoży się na ósmym pytaniu

Pytanie 1 z 15
Stolicą Turcji jest: