Żywa szopka bożonarodzeniowa w Krakowie. Każdy może ją już zobaczyć!

i

Autor: Facebook/ Zoo Kraków Żywa szopka bożonarodzeniowa w Krakowie. Każdy może ją już zobaczyć!

WIADOMOŚCI

Żywa szopka znowu stanie przed kościołem franciszkanów. Znamy datę i szczegóły wydarzenia

2024-11-27 9:03

W 1223 r. we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek po raz pierwszy zaaranżował scenę narodzin Jezusa Chrystusa, wystawiając tzw. żywą szopkę. Na przestrzeni wieków ten świąteczny zwyczaj rozpowszechnił się na całym świecie, na przełomie XIV/XV wieku docierając także do Polski. W Krakowie kultywują go franciszkanie, którzy po raz 32. zorganizują w tym roku szopkę przed kościołem na Placu Wszystkich Świętych. Znamy datę i program tegorocznego wydarzenia.

Szopki w Krakowie. Jakie tradycje związane z Bożym Narodzeniem kultywują mieszkańcy stolicy Małopolski?

Konkurs szopek krakowskich to jeden z najbardziej znanych i jednocześnie wyjątkowych zwyczajów bożonarodzeniowych w naszym kraju. Co roku mieszkańcy stolicy Małopolski przygotowują bogato zdobione, wielopoziomowe miniaturowe budowle, nawiązujące do architektury i tradycji Krakowa, które stają się scenerią dla narodzin Jezusa Chrystusa. Najprawdopodobniej już niebawem te misterne konstrukcje pojawią się w przestrzeni miejskiej. Nie jest to jednak jedyna tradycja związana z przedstawieniami biblijnej sceny Bożego Narodzenia, którą można spotkać w Mieście Królów. Od 32 lat krakowscy franciszkanie na wzór swojego patrona św. Franciszka z Asyżu wystawiają bowiem żywą szopkę przed kościołem na Placu Wszystkich Świętych, której towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne. Nie inaczej będzie w tym roku.

Żywa szopka u franciszkanów w Krakowie. Kiedy się pojawi? Kto wystąpi?

Montaż tradycyjnej żywej szopki u franciszkanów rozpocznie się prawdopodobnie tydzień przed Wigilią. Konstrukcję podziwiać będzie można od 24 do 26 grudnia. W szopce znajdą się postacie biblijne, w które wcielą się ludzie, oraz zwierzęta sprowadzone z zoo. Będą to - jak przekazał rzecznik krakowskich zakonników - osioł, dwie kozy, dwie lamy i kuc.

Na scenie obok szopki tradycyjnie odbędą się koncerty kolęd. Oprócz Haliny Frąckowiak, gościa honorowego 32. żywej szopki, krakowianie i turyści usłyszą kwartet C.D.N. oraz franciszkański zespół Fioretti. W programie 32. edycji są również jasełka w wykonaniu m.in. uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie oraz studentów z Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

W wieczór wigilijny o godz. 22:30 odbędzie się uroczysta inauguracja żywej szopki. Wówczas metropolita krakowski oraz minister prowincjalny franciszkanów złożą życzenia, a także podzielą się opłatkiem ze zgromadzonymi. Następnie, do chwili rozpoczęcia pasterki o północy, przewidziano wspólne kolędowanie. Pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jasełka i koncerty przy ul. Franciszkańskiej potrwają od 13.30 do 19:00.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Tatrzańska Świątynia Lodowa - Wawel i kościół św. Wojciecha

Kraków stroi się na święta Bożego Narodzenia

Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!

Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego