Krakowski Festiwal Komiksów. Rusza dwunasta edycja
Krakowski Festiwal Komiksu to jedna z największych imprez nie tylko dla miłośników historii obrazkowych, ale i dla osób w każdym wieku, w tym dla rodziców z dziećmi. "Naszą ofertę kierujemy do kilku pokoleń. Dziecko może się bawić w strefie dziecięcej, odbywają się warsztaty, pokazy cosplay, wspólne malowanie, a rodzice mogą pójść na spotkania z artystami" – powiedział Artur Wabik.
Wydarzenie rozpocznie odsłonięcie ławeczki Artura Bartelsa i wernisaże wystaw. Artur Wabik zapowiada, że na Krakowskim Festiwalu Komiksu każdy znajdzie coś dla siebie: "Będą wystawy, warsztaty, pokazy cosplay, spotkania z artystami, dyskusje, debaty". W tym roku program festiwalu również obfitować będzie w wiele interesujących wystąpień, w tym wykład Pawła Dybały o pracy tłumacza mang i spotkanie z Julianem Jelińskim, prowadzącym popularny kanał na YouTube Brody z Kosmosu - o Supergirl i aktualnym uniwersum kinowym DC. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.
W programie festiwalu będą też ekspozycje oryginalnych plansz z okazji 20-lecia komiksu "Tymek i Mistrz" oraz wystawa retrospektywna podsumowująca 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń.
Wydarzenie odwiedzą twórcy z Polski i ze świata. "Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu jest francuski artysta Zanzin, twórca komiksu "Męska skóra", który jest jednym z najczęściej nagradzanych komiksów ostatnich lat. Oprócz tego będzie Paul Gravett, brytyjski badacz komiksu, pionier komiksu brytyjskiego, Laura Pozzi i Sole Otero, którzy przyjeżdżają z francuskiego Angouleme" - poinformował Wabik.
Na Krakowskim Festiwalu Komiksów Ukrainę reprezentować będzie czworo artystek, związanych z wydawnictwem UA Comix. Będą to Rusłana Koropetska, Vira Kordoba, Ludmiła Samuś i Tetiana Pryjmycz. "Głównym tematem będzie kondycja komiksu w Ukrainie, ale też wątek, związany z premierą komiksu Ludmiły Samuś +Aridnyk+ na rynku polskim. Jest to historia stworzenia świata według wierzeń i legend huculskich. Poza tym Rusłana Koropecka, która mieszka w Krakowie, będzie miała wykład na temat historii ukraińskiego komiksu. Pisze obecnie książkę na ten temat" – wyjaśnił współorganizator komiksowego wydarzenia.
Podczas festiwalu będzie też działać ważny element każdego wydarzenia tego typu – strefa zakupowa, na której będzie można kupić najnowsze premiery komiksowe i nie tylko. "Na giełdzie będzie około 50 różnych wystawców w tym wydawcy niezależni, będzie cała strefa +indie+, na której będą sprzedawane self-publishingowe ziny, plakaty, pocztówki, figurki" – powiedział Wabik