28 grudnia mija ważny termin. Kara za niedopełnienie tego obowiązku wynosi od 1 do 30 tys. zł

2023-12-27 9:21

Końcówka roku jest zawsze intensywna zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Terminy jednak tak się złożyły, że niektórzy pracownicy mogą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia dostać polecenie wykonania zaległych badań, których wcześniej nie musieli robić z uwagi na okres pandemii. Jeśli pracodawca nie dopełni tego obowiązku, czekają go gigantyczne kary, a ma to związek z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca tego roku.

Dokumenty, praca

i

Autor: Pixabay.com Do 28 grudnia jest czas na wykonanie zaległych badań

Mieliśmy na to 180 dni. Aktualne orzeczenie lekarskie wymagane do 28 grudnia

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, to jasne. Problem w tym, że 1 lipca w naszym kraju zniesiono stan zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, co niosło ze sobą szereg zmian. Dla pracodawców oznaczało to to, że na wykonanie zaległych badań ich pracownicy mają 180 dni. Ten czas upływa dokładnie w czwartek, 28 grudnia. Nie chodzi o wszystkich pracowników, ale o tych, którzy powrócili do pracy po nieobecności w wyniku choroby, która trwała dłużej niż 30 dni oraz o tych, którzy nie zostali wysłani na badania ze względu na wybuch pandemii. Mogło tak być z uwagi na to, że obowiązek wykonywania badań okresowych został czasowo zawieszony właśnie na okres epidemiczny. Jeśli pracownik ma badania zaległe, musi więc jeszcze w tym roku zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu wykonania badań profilaktycznych - okresowych i kontrolnych, które zakończą się wydaniem aktualnego orzeczenia. Jeśli pracodawca zapomni o tym terminie, musi liczyć się z grzywną. Kara jest wysoka, bo wynosi od tysiąca do nawet trzydziestu tysięcy złotych.

Lekarz wydaje dwa egzemplarze orzeczenia: dla badanego i pracodawcy, który umieszcza je w aktach osobowych pracownika. Pracownik, który został skierowany na badania wstępne, okresowe lub kontrolne, lekarz może za jego zgodą skierować do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej. Jak czytamy w rządowym Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy, w orzeczeniu nie będzie jednak uwzględniał wyników badań przeprowadzonych w ramach programów zdrowotnych.

Nie tylko zaległe badania. Pracodawcy muszą też pamiętać o szkoleniach BHP

Taka sama sytuacja ma się do szkoleń BHP. Jeśli nie zostały ona przeprowadzone z uwagi na wybuch pandemii, od 1 lipca było 180 dni na ich przeprowadzenie. Ten termin również mija 28 grudnia tego roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ośrodek narciarski w Pieninach alternatywą dla Tatr. Mnóstwo tras, brak tłumów i uporczywych kolejek

Miasteczka zamknięte w choinkowych bombkach Anny Haduch