Justyna Kowalczyk-Tekieli to jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportowczyń
Kultowa, polska sportsmenka na stałe zapisała na się kartach historii jako jedna z najlepszych zawodniczek biegów narciarskich. Jest multimedalistką i czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata. Jej niezwykłe sukcesy stały się inspiracją dla wielu początkujących osób, stawiających swoje pierwsze kroki w świecie sportu, a zwłaszcza dla kobiet. Chociaż Justyna Kowalczyk-Tekieli zakończyła karierę kilka lat temu, wciąż cieszy się ogromnym uznaniem oraz szacunkiem i to nie tylko w świecie sportu. Obecnie na stałe mieszka w Kasinie Wielkiej, miejscowości położonej na Podhalu, gdzie po tragicznej śmierci męża, Kapra Tekielego, samotnie wychowuje synka Hugo.
Justyna Kowalczyk-Tekieli ma prawo do emerytury olimpijskiej. Tyle wynosi kwota świadczenia
Jednym z największych osiągnięć biegaczki narciarskiej jest złoty medal, który zdobyła w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w kanadyjskim mieście Vancouver. To wówczas pokazała swój niezłomny hart ducha i jeszcze większe umiejętności. W sumie sportsmenka aż pięciokrotnie stawała na podium igrzysk olimpijskich, zdobywając w sumie dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe medale. Ponadto czterokrotnie wygrała Pucha Świata w biegach narciarskich i czterokrotnie zwyciężyła w konkursie Tour de Ski.

Za swoje osiągnięcia Justyna Kowalczyk-Tekieli ma prawo przejść na olimpijską emeryturę. Chociaż sportsmenka ma dopiero 42 lata, może pobierać świadczenie od państwa i przysługuje każdemu polskiemu medaliście i medalistce igrzysk po ukończeniu 40. roku życia, niezależnie od liczby zdobytych medali. Kwota olimpijskiej emerytury jest stała, a od stycznia tego roku wynosi 4967,95 zł miesięcznie. Co ciekawe, świadczenie to ma charakter specjalny, a to oznacza, że kwota jest zwolniona z podatków, a także nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne.