75. urodziny Nowej Huty w Krakowie. Miasto będzie hucznie świętować jubileusz
75 lat temu na posiedzeniu sekretariatu KC PZPR zatwierdzona została podkrakowska lokalizacja kombinatu i dzielnicy na 100 tys. mieszkańców. Kilka miesięcy później, w czerwcu 1949 roku, na tym terenie rozpoczęła się budowa pierwszego z bloków, a następnie kombinatu. "Idealne miasto socjalistyczne" jest dziś prężnie działającą dzielnicą Krakowa z bogatą ofertą dla mieszkańców i uznanym dziedzictwem kulturowym. Z okazji 75. urodzin Nowej Huty miejskie instytucje kultury przygotowały szereg wydarzeń i atrakcji, do udziału w których zapraszają wszystkie krakowianki i krakowian.
75. urodziny Nowej Huty w Krakowie. Program wydarzenia
75. rocznica powstania Nowej Huty to nie wszystko. Miasto podkreśla, że to również 20. rocznica wpisania dzielnicy do rejestru zabytków oraz piąta rocznica utworzenia Parku Kulturowego Nowej Huty. W związku z tak licznymi okazja do świętowania miasto przygotowało liczne atrakcje. W dniach 20–22 września odbędzie się 16. edycja akcji "Zajrzyj do Huty", a w jej ramach w Muzeum Krakowa będzie świętowane 75-lecie Nowej Huty, a towarzyszyć będzie mu wystawa "Bunt w systemie".
W Muzeum Krakowa uczestnicy i uczestniczki jubileuszowego panelu, zaplanowanego na 20 września, opowiedzą między innymi o: walce o krzyż, udziale Romów w budowie Nowej Huty, pomniku Lenina, architekturze i epoce gierkowskiej w Nowej Hucie. Zaprezentowany zostanie projekt modernizacji kina Światowid i wystawy stałej Muzeum Nowej Huty. 75. urodziny Nowej Huty w Krakowie to także oprowadzania kuratorskie, karaoke z buntowniczą muzyką lat 80., spotkania z liderem zespołu Armia Tomaszem Budzyńskim oraz bębniarkami z Kolektywu Samba Ka czy koncert bębniarski na placu przed budynkiem muzeum.
75. urodziny Nowej Huty w Nowohuckim Centrum Kultury
Na 75. urodziny dzielnicy Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało dwie wystawy — plenerową wystawę Tomasza Bereźnickiego oraz wystawę składającą się z prac z archiwum Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wystawa komiksu Tomasza Bereźnickiego "Pewnego razu w nowym mieście, czyli historia Nowej Huty 1949–2024" to opowieść o dzielnicy przybliżająca historię nie tylko założonego 75 lat temu miasta, ale także ludzi i miejsc czasów zamierzchłych, sięgających wczesnego średniowiecza.
− Kopiec Wandy, klasztor cystersów w Mogile, dworek Matejki czy lotnisko w Czyżynach, to tylko niektóre z miejsc na trwałe związanych z obecną XVIII dzielnicą Krakowa. Ponieważ forma prezentacji ekspozycji jest w dużej mierze oparta na rysunku i ilustracji, a wykorzystuje elementy narracji i stylu komiksowego, nie mogło obyć się bez ikonicznych bohaterów: narratorami są dwaj gwiazdorzy przygodowego kina, czyli Toshiro Mifune i John Wayne, którzy stanowią malowniczy kontrast dla bohaterów reżimu komunistycznego, który Nową Hutę po 1949 roku, zbudował. W tej komiksowej gawędzie nie zabraknie też Kapitana Żbika, czyli legendy peerelowskich "kolorowych zeszytów" (słowo komiks nie było wtedy mile widziane ze względu na swój "imperialistyczny" rodowód) – zachęca Nowohuckie Centrum Kultury.
Brylantowe Gody Nowej Huty w Krakowie
75. rocznica powstania Nowej Huty będzie także hucznie świętowana w niedzielę, 22 września na placu Centralnym. Tam odbędą się "Brylantowe gody Nowej Huty" – międzypokoleniowe spotkanie społeczności nowohuckiej wpisujące się w obchody 75. rocznicy powstania dzielnicy.
− Rozpoczniemy o godz. 15.30 wernisażem wystawy plenerowej o historii Nowej Huty w formie komiksu Tomasza Bereźnickiego zatytułowanej „Pewnego razu w nowy mieście, czyli historia Nowej Huty 1949-2024" zrealizowanej przez Nowohuckie Centrum Kultury. Następnie w godz. 16.00–18.00 zapraszamy na międzypokoleniowe spotkanie społeczności nowohuckiej przy stole w centralnej części placu Centralnego (teren zieleni wewnątrz ronda). Będzie jubileuszowy tort oraz drobny poczęstunek, społeczne archiwum wspomnień, stanowisko składania życzeń dla Nowej Huty, punkt głosowania na projekty budżetu obywatelskiego, punkt informacyjny Gminnego Programu Rewitalizacji oraz możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej przyszłości placu Centralnego – zaprasza Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.