78. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz. Obchody odbędą się w Oświęcimiu i Brzezince
Obchody 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz odbędą się dziś w Miejscu Pamięci Auschwitz; zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie ok. 20 byłych więźniów, spośród których głos zabiorą Żydówka Eva Umlauf i Polka Zdzisława Włodarczyk. Główna ceremonia rozpocznie się w południe w budynku tzw. centralnej sauny w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy prowadzili procedurę przyjęcia nowo przywiezionych więźniów do obozu. Tutaj pozbawiano ich tożsamości; ludzie stawali się numerami. Głos zabiorą byłe więźniarki: Żydówka Eva Umlauf oraz Polka Zdzisława Włodarczyk z domu Bogdaszewska. Słowa podziękowania wygłosi dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Na ceremonii nie będzie obecny przedstawiciel Rosji. Po napaści na Ukrainę kraj ten nie otrzymał zaproszenia.
Niemiecki, nazistowski obóz Auschwitz. Miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi
Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi. Istniały dwie kategorie deportowanych do Auschwitz: więźniowie, których wciągano do obozowej ewidencji, oraz osoby, głównie Żydzi, którzy byli mordowani wkrótce po przywiezieniu, bez rejestrowania. Liczba zarejestrowanych więźniów sięga prawdopodobnie ok. 400 tys. Składa się na to ok. 205 tys. Żydów, ok. 130-140 tys. Polaków, ok. 21 tys. Romów, ok. 12 tys. jeńców sowieckich i ok. 25 tys. więźniów innych narodowości. Dokładne dane są niemożliwe do odtworzenia.
Kraków. Drugi dżentelmen USA przyleciał do Polski na obchody wyzwolenia KL Auschwitz
Jak poinformował Konsulat USA w Krakowie, Douglas Emhoff jest wysłannikiem administracji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie i wspierania pamięci o Holokauście. Jego wizyta w Polsce i Niemczech ma wzmocnić wysiłki USA na rzecz zwalczania antysemityzmu. W piątek, 27 stycznia drugi dżentelmen uczestniczy w uroczystościach 78. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, weźmie udział m.in. w ceremonii składania wieńców.
Sobotę, 28 stycznia Emhoff spędzi w Krakowie. Odwiedzi Fabrykę Emalii Oskara Schindlera i Muzeum Galicja – tu weźmie udział w okrągłym stole poświęconym tematyce antysemityzmu i tolerancji. Następnie uda się do centrum dla ukraińskich uchodźców, uruchomionego przez UNHCR (biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców). W niedzielę mąż Kamali Harris zwiedzi krakowski Kazimierz, dawną dzielnicę żydowską. Spotka się tutaj z władzami gminy wyznaniowej żydowskiej oraz innymi przedstawicielami środowiska żydowskiego. Potem wyjedzie do Gorlic, gdzie również będzie rozmawiał z przedstawicielami środowiska żydowskiego. Przed wojną niemal połowę mieszkańców Gorlic stanowili wyznawcy judaizmu, mieli swoje domy modlitw, biblioteki, stowarzyszenia. Wieczorem, po powrocie do Krakowa, odleci do Berlina.