8 lat Pogromców Bazgrołów. Co udało się w tym czasie osiągnąć?

i

Autor: Pogromcy Bazgrołów Pogromcy Bazgrołów walczą farbą z hejtem.

8 lat Pogromców Bazgrołów. Co udało się w tym czasie osiągnąć?

2021-12-10 15:03

Walczą z wulgarnymi hasłami, brzydkimi malunkami i nielegalnym sprejowaniem. Krakowscy Pogromcy Bazgrołów obchodzą urodziny. Inicjatywa, która rozpoczęła się od sąsiedzkiej akcji zmywania pseudograffiti z bloków mieszkalnych przerodziła się z czasem w ogólnomiejski Zespół Zadaniowy do spraw Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie przy Prezydencie miasta.

Od 8 lat pokrywają mowę nienawiści na krakowskich murach "milczeniem farby". Pogromcy Bazgrołów to oddolna inicjatywa zapoczątkowana przez grupę sąsiadów z okolic Borku Fałęckiego chcących zwalczać działalność pseudograficiarzy. Problem był na tyle rozległy, że w dwa tysiące szesnastym roku Prezydent Jacek Majchrowski oficjalnie wcielił Pogromców w strukturę gminy.

Największym osiągnięciem jest to, że ludzie w końcu zaczęli reagować na te bazgroły, na te niszczone elewacje, zabytki, groby, bo przecież spreje dosięgają wszystkich naszych świętości. Kiedyś to po prostu była część naszego krajobrazu miejskiego. Teraz już tak nie jest - mówi lider zespołu Waldemar Domański.

Marcin Nawrocki z inicjatywy Sto jeden murali dla Krakowa uczula jednak, że problem graffiti jest złożony i nie każdy nielegalny street art jest społecznie piętnowany.

Taki przykładem był Kaczyński z balonem. Dosyć znana praca, która akurat była społecznie akceptowana a nawet lubiana, pomimo tego, że spełniała wszystkie warunki nielegalnego graffiti. Temat nie jest jednoznaczny i trzeba do każdej pracy podchodzić bardzo indywidualnie - mówi.

Z Pogromcami Bazgrołów ściśle współpracuje Straż Miejska. Tylko w tym roku przeprowadzili 1000 godzin zajęć dla młodzieży z uświadamiania konsekwencji bazgrolenia po ścianach. Przyjęli też ponad 850 zgłoszeń o nielegalnych graffiti. Prawie 700 zostało już usuniętych. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zużywa rocznie około 40 tysięcy złotych na usuwanie graffiti z posesji miejskich lub takich, które nie mają zarządców.

Urząd Miasta Krakowa zdaje sobie sprawę, że pseudograffiti to nie to samo co murale. Zarząd Budynków Komunalnych zlecił wykonanie muralu na elewacji budynku położonego przy ul. Mogilskiej – „Kraków w formie” autorstwa Wojciecha Rokosza. Promuje zdrowy ruch w plenerze. Podobną strategię walki z bazgrołami stosuje miejski Wydział Edukacji.

Tunel grozy w Białymstoku. "Trauma z dzieciństwa". Stare graffiti i butelki po wódce