83. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości wojewody małopolskiego
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na obchody 83. rocznicy agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.
"Nigdy więcej wojny. To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”- mówił w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej św. Jan Paweł II. Te słowa dziś nie straciły znaczenia, ale przez wzgląd na rosyjską agresję na Ukrainę mają nieco inny wymiar. 1. września pragnę serdecznie zaprosić Państwa na obchody 83. agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. To podniosłe wydarzenie jest szczególnie ważne szczególnie dla realizacji słów Papieża Polaka. Musimy pamiętać o przodkach, którzy ginęli za naszą wolność i przekazywać tę historię młodym pokoleniom Polaków - mówi wojewoda Łukasz Kmita.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej - program uroczystości
W programie uroczystości znajdują się:
- 9.00 – msza święta w katedrze wawelskiej,
- 10.30 – ceremonia wojskowa przy Pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej - jak Kraków upamiętni to wydarzenie?
Kraków udekorowany zostanie flagami państwowymi. Na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych pojawią się flagi państwowe i Unii Europejskiej. TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach wieczorem zostaną podświetlone w barwach biało-czerwonych.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej - symboliczny 1 września
1 września 1939 roku miał miejsce pierwszy atak Niemiec na Polskę rozpoczynający II wojnę światową. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W całej Polsce został wprowadzony stan wojenny. 1 września to także Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP. Został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.