Wiadomości

Wyjątkowa wystawa na AGH w Krakowie. Opowiada historię wszechświata [GALERIA]

2024-05-13 16:17

Do niedzieli, 26 maja w hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Piastowskiej można bezpłatnie oglądać wystawę Accelerating Science, przygotowaną z okazji 70-lecia powstania CERN – Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek. „Dowiemy się, w jaki sposób działają najbardziej fascynujące urządzenia badawcze, jakie wytworzyła ludzkość” – wyjaśnia dr hab. Paweł Antoni Brückman de Renstrom, organizator wystawy z ramienia Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Accelerating Science. Wyjątkowa wystawa zawitała do Krakowa

Accelerating Science to nowa wystawa, którą można oglądać w hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ekspozycja podzielona na trzy kapsuły powstała z okazji 70-lecia powstania CERN – Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek, największego tego typu ośrodka badawczego na świecie. CERN tuż po powstaniu stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych, odnosząc spektakularne sukcesy nie tylko na polu naukowym. W CERN dokonano licznych przełomów. Jednym z nich było odkrycie słynnej cząstki Higginsa w 2012 roku. Polscy naukowcy byli obecni w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek już od końca lat 50. ubiegłego wieku. W 1964 roku Polska, jako jedyny kraj tzw. bloku wschodniego uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN. W 1991 roku stała się szesnastym członkiem organizacji.

Wystawa opowiada o tym, co badamy w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, a w szczególności o tym, czym zajmuje się CERN. Dowiemy się w jaki sposób badamy i w jaki sposób działają najbardziej fascynujące urządzenia badawcze, jakie wytworzyła ludzkość.  Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza mówi o tym, jak powstał i ewoluował wszechświat od zera do momentu, w którym się znajdujemy. W drugiej części dowiemy się więcej na temat absolutnie podstawowych, najmniejszych elementów tworzących materię, tzw. cząstkach elementarnych. Ostatnia część to strona eksperymentalna, opowiadająca o tym, jak funkcjonują największe urządzenia badawcze, jakimi są akceleratory, tzw. zderzacze cząstek, w tym najsłynniejszy – Wielki Zderzacz Hadronów z CERN – wyjaśnia dr hab. Paweł Antoni Brückman de Renstrom z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Wystawę Accelerating Science przygotowano w formie multimedialnej, prezentując imponujące filmy czy animacje.

Możemy obejrzeć filmy opowiadające o różnych aspektach fizyki i eksperymentach związanych z fizyką cząstek. Możemy również interaktywnie zapoznać się z różnymi stanowiskami,. dzięki którym dowiemy się więcej, jak wspomniane eksperymenty funkcjonują (…). Interaktywność i nowoczesność powinna kojarzyć się z CERN, ponieważ to miejsce, w którym powstało www, czyli protokół, bez którego nie wyobrażamy sobie w tej chwili świata (…). Z przyszłością nauki wiążemy wielkie nadzieje, a na tej wystawie pokazujemy, że nauka obfituje w różne korzyści dla społeczeństwa, a te w momencie dokonywania konkretnego odkrycia trudno przewidzieć – dodaje dr. hab. Paweł Antoni Brückman de Renstrom.

Ekspozycję Accelerating Science można oglądać bezpłatnie do niedzieli, 26 maja w godz. od 10:00 do 18:00. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Express Biedrzyckiej - ppłk Krzysztof PRZEPIÓRKA, Grzegorz RZECZKOWSKI