AGH ma powody do dumy. Pierwsza w Polsce żeńska załoga rozpoczęła analogową misję kosmiczną.

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA AGH ma powody do dumy. Pierwsza w Polsce żeńska załoga rozpoczęła analogową misję kosmiczną.

AGH ma powody do dumy. Pierwsza w Polsce w pełni żeńska załoga rozpoczęła misję

2022-11-30 17:16

Studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęły analogową misję kosmiczną o nazwie DEMETER. Uczestniczki projektu wezmą udział w eksperymentach. Ich misja potrwa siedem dni. To druga w Europie w pełni żeńska załoga misji analogowej.

Czym jest misja DEMETER?

DEMETER to symulacja misji kosmicznej, która skupi się na eksperymentach związanych z produkcją żywności w układach odizolowanych, optymalizacją zużycia wody czy analizą dynamiki grupy i aspektów psycho-fizjologicznych kobiet.

Członkiniami załogi są studentki AGH, które kształcą się na takich kierunkach jak inżynieria biomedyczna oraz fizyka medyczna. Są także zrzeszone w Kole Naukowym AstroBio AGH przy Centrum Technologii Kosmicznych AGH. W misji biorą udział:

  • Magdalena Bator,
  • Wiktoria Foryś,
  • Martyna Garbińska,
  • Wiktoria Tokarczyk,
  • Marta Gajewska,
  • Lidia Dyląg.

Uczestniczki tygodniowej misji przebywają już w habitacie i rozpoczynają eksperymenty.

- Ponieważ misje organizowane przez Analog Astronaut Training Centre są wystandaryzowane pod względem zbierania danych fizjologicznych i psychologicznych, jesteśmy ogromnie ciekawi wyników tej misji, zarówno od strony dynamiki grupy, jak i zmian zachodzących w organizmach kobiet pod wpływem izolacji i zmienionego środowiska życia. Mamy na względzie przyszłe projekty ESA z dziedziny habitatów i życia poza Ziemią – wyjaśnia dr Agata Kołodziejczyk z AATC i CTK AGH.

- Badania związane z pozyskiwaniem żywności w układach odizolowanych, a także analiza zmian zachodzących w organizmach kobiet przebywających w izolacji, to elementy, których badanie jest niezwykle istotne dla długotrwałych lotów kosmicznych. Niezmiernie cieszę się, że to właśnie ta misja może być realizowana w partnerstwie z Centrum Technologii Kosmicznych – dodaje prof. Tadeusz Uhl z CTK AGH.

Wyniki badań będą analizowane przez zespół naukowców współpracujących z AATC i CTK AGH. Będą też przekazane do analiz studentom realizującym badania w ramach konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu dla Ziemi i Ludzkości.

Strefa Kibica - 30.11

QUIZ. Rozpoznasz gwiazdę po jej prawdziwym imieniu i nazwisku?! Niektóre pytania mogą zaszokować

Pytanie 1 z 10
Wojciech Basiura to...