Wilki na Podhalu. „Mamy sygnały, że atakują w biały dzień”

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Wilki na Podhalu. „Mamy sygnały, że atakują w biały dzień”

Agresywne wilki na Podhalu. "Mamy sygnały, że atakują w biały dzień"

2022-11-03 15:51

Na mieszkańców gminy Czarny Dunajec na Podhalu padł blady strach. Chodzi o watahy wilków, które zapuszczają się bliżej ludzi i sprawiają coraz więcej problemów. Do ataków dochodzi niemal każdej nocy.

Wilki w gminie Czarny Dunajec. Rosnące obawy mieszkańców

Na Podhalu wilki mają się bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że zagryzły już 30 zwierząt hodowlanych. Gospodarze rozkładają ręce, bo drapieżniki są pod ścisłą ochroną i nie wolno do nich strzelać.

- Z poniedziałku na wtorek dwa razy atakowały. Najpierw około godz. 18:00, potem w nocy było drugie zgłoszenie, a mamy sygnały, że atakują w ciągu dnia. Była nawet taka sytuacja, że musieli autem terenowym odganiać wilki, bo tak podchodziły pod stado owiec – mówi sołtys wsi Ciche, Władysław Łowisz.

Gospodarzom trudno pogodzić się z taką sytuacją.

- Już sześć zginęło. Kilkadziesiąt metrów od domu, z niedzieli na poniedziałek. Zostały tylko dwie owce – mówi jeden ze zmartwionych gospodarzy.

Ci, którym wilki zagryzły zwierzęta hodowlane mogą liczyć na odszkodowanie. W tej sprawie odpowiednim organem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Wilki cały czas są w naszym otoczeniu. Czasem je obserwujemy, a czasem nie, ale czy to będzie lato, zima czy jesień, mają bardzo duże areały. Potrafią jednej nocy przebiec 50 kilometrów. Dla nich park narodowy jest trochę za mały, praktycznie wszędzie możemy spotkać się ze śladami i tropami wilków – informuje Marek Kot z działu edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wilki potrafią podejść na tyle blisko, że mieszkańcy zaczynają obawiać się o swoje zdrowie. Warto jednak pamiętać, że są to zwierzęta prawnie chronione i z reguły nie zagrażają człowiekowi.

- Jeżeli zostawiamy zwierzęta na noc na pastwiskach, to tak naprawdę jest to zaproszenie na posiłek. Jeżeli wilki też nauczą się znajdować takie zwierzęta, to będą tego dalej szukały. One się po prostu żywią innymi ssakami – dodaje Marek Kot.

Przydatne informacje na temat wilków przeczytamy na stronie internetowej Światowego Funduszu na rzecz Przyrody.

- Rosnąca presja ze strony człowieka – budowa infrastruktury drogowej, osiedli, kurortów turystycznych czy inwestycji – oznacza coraz mniej terenów dla dzikich zwierząt. To sprawia, że coraz trudniej jest im podejmować wędrówki w celu poszukiwania nowych miejsc do życia, a tym samym źródeł pokarmu. Zdarza się, że wilki nie mogąc uzyskać naturalnego dla nich pożywienia, polują na niewłaściwie zabezpieczone zwierzęta hodowlane. Takie zachowanie powoduje sytuacje konfliktowe między hodowcami a wilkami – czytamy na stronie WWF Polska.

Kmdr Maksymilian Dura: "Zawsze podkreślałem, że Rosji nie należy się bać, ale tolerować" [Express Biedrzyckiej]

Quiz o autach z lat 90.

Pytanie 1 z 11
Wspaniały rok 1992. Tytuł Europejskiego Samochodu Roku zgarnął wtedy...