Burza

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Alert IMGW dla Małopolski. Burze i bardzo silne opady deszczu

2024-05-30 11:43

W czwartek, 30 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące terenu niemal całego kraju. Zgodnie z komunikatem również na terenie województwa małopolskiego mogą wystąpić burze oraz bardzo silne opady deszczu.

Małopolska. Alert IMGW dla województwa

IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia na terenie niemal całego kraju i ostrzeżenia drugiego stopnia, głównie na południu Polski. Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW obowiązują w czwartek od godz. 12.00 do godz. 23.00. Dotyczą one: południowej części woj. dolnośląskiego, woj. opolskiego, śląskiego i południowo-zachodniej części woj. małopolskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, lokalnie opady gradu oraz porywy wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW obowiązują w czwartek od godz. 12.00 do godz. 23.00. Dotyczą one: całego kraju, z wyjątkiem woj. lubelskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie „niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych.

Dzień Dziecka w PRL-u. Tak świętowały dzieci i młodzież

Wieczorny Express Korowaj