Małopolska. Rezerwat przyrody Madohora nie zostanie powiększony?
Rezerwat przyrody Madohora to obszar zlokalizowany na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i obszaru Natura 2000 Beskid Mały. Swym zasięgiem obejmuje on partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały – drugiego co do wysokości szczytu Beskidu Małego. Rezerwat leży na terenie gmin Ślemień w woj. śląskim i Andrychów w woj. małopolskim. Jak informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, mieszkańcy i samorządowcy Andrychowa od lat apelują o powiększenie rezerwatu Madohora. Chodzi o kluczowy obszar źródliska rzeki Wieprzówki, z którego pobierana jest woda dla gminy Andrychów.
Problem od lat jest palący, ponieważ postępujące zmiany klimatu i mniejsza ilość opadów, powodują suszę i okresowy brak dostępu do wody. Dlatego już w październiku 2019 r. Burmistrz Andrychowa złożył do RDOŚ w Krakowie wniosek o powiększenie rezerwatu przyrody „Madohora”. W lutym 2020 r. RDOŚ w Krakowie przystał na wniosek samorządu, a nawet zaproponował objęcie ochroną większego obszaru. Z kolei w lutym 2025 r. zmienił zdanie, uznając, że nie ma potrzeby obejmowania ochroną rezerwatową dodatkowych 108 ha. Swoją negatywną opinię RDOŚ uzasadniał wynikami zleconej przez siebie inwentaryzacji przyrodniczej. Mimo że inwentaryzacja objęła tylko jedną trzecią powierzchni proponowanego rezerwatu, to jej wyniki świadczyły o wysokiej wartości przyrodniczej obszaru – informują społecznicy z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Jak zaznaczono, obszar rezerwatu stanowi także siedlisko cennych gatunków świata fauny i flory, takich jak rysie, wilki czy miechera kędzierzawa.
Dlatego wysyłaliśmy wniosek do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowną weryfikację stanowiska RDOŚ. Rezerwat Madohora musi zostać powiększony dla dobra mieszkańców i przyrody. Warunkiem utrzymania i wzrostu wartości przyrodniczej rejonu Madohory jest wyłączenie tego terenu z działań gospodarki leśnej, a przez to zagwarantowanie niezakłóconego przebiegu spontanicznych procesów ekologicznych. Do realizacji tego celu niezbędne jest poszerzenie rezerwatu przyrody – czytamy w opublikowanym wpisie.

Do sprawy odniosła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Jak zaznaczono, status prawny rezerwatu Madohora w Małopolsce regulują obecnie akty prawne z lat 60. ubiegłego wieku. Dokumenty te są przestarzałe i wymagają tak aktualizacji, jak i nowego podejścia. RDOŚ informuje, że trwają obecnie intensywne prace nad projektem, który w założeniu ma ponownie uregulować status rezerwatu, dostosowując go do obowiązujących przepisów.
Projekt ten zakłada aktualizację granicy rezerwatu, ponowne zapisanie celu ochrony rezerwatu, wskazanie rodzaju, typu i podtypu rezerwatu oraz sprawującego nadzór nad tą formą ochrony przyrody. Pierwotnie rozważaliśmy w RDOŚ zabezpieczenie terenów proponowanych do włączenia w skład rezerwatu przez Burmistrza Andrychowa poprzez wyznaczenie otuliny. Proces ten został jednak wstrzymany ze względu na otrzymane negatywne opinie. Zapewniamy, że żadne ostateczne decyzje dotyczące rezerwatu Madohora jeszcze nie zapadły i prace nad jego powiększeniem oraz docelowym kształtem dalej trwają. Stanowisko w tym temacie zajmie także Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Krakowie oraz działająca przy niej Komisja ds. rezerwatów przyrody – pisze RDOŚ.
Jak czytamy, w planach są również ponowne spotkania ze stroną społeczną, samorządem i Lasami Państwowymi, na których przedyskutowany zostanie ostateczny kształt granicy rezerwatu i jego otuliny.