Kraków. Archidiecezja i miasto wśród zaangażowanych w pomoc dla powodzian
W poniedziałek prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaapelował do mieszkańców o włączenie się w miejską zbiórkę.
– Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i innymi miastami z regionu dotkniętego powodzią, bo one najlepiej są w stanie określić najpilniejsze potrzeby. Potrzebna jest woda butelkowana, sucha żywność i karma dla zwierząt oraz środki czystości, a także osuszacze, agregaty prądotwórcze, pompy, łopaty, taczki, gumowce – powiedział prezydent, cytowany w informacji prasowej.
Miszalski szczególnie zaapelował do firm, które mogą zapewnić pomoc w ilościach hurtowych i zawieźć dary swoim transportem.
Specjalny magazyn na wodę, żywność i środki czystości miasto uruchamia w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej). Magazyn zostanie otwarty najpóźniej we wtorek rano i czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9-20. Baza adresów, pod które można przywozić dary, będzie aktualizowana na stronie urzędu miasta.
Magistrat uruchomił specjalną infolinię dla osób, które chcą pomóc – 885 303 129. Czynna ona jest od godz. 8 do 18. Można też słać wiadomości mailowe na [email protected].
W pomoc ofiarom powodzi włączyła się również Archidiecezja Krakowska.
– Decyzją Metropolity Krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego na najpilniejsze potrzeby osób pokrzywdzonych przez falę powodziową Archidiecezja Krakowska poprzez Caritas oraz z pomocą Arcybractwa Miłosierdzia przekaże pierwszą doraźną pomoc w wysokości pół mln zł – poinformowała kuria.
Równocześnie w niedzielę w parafiach zebrane zostaną fundusze na rzecz powodzian – te środki Caritas rozdzieli w porozumieniu z diecezjami, obejmującymi najbardziej poszkodowane tereny. Metropolita krakowski zaapelował o modlitwę w intencji wszystkich dotkniętych żywiołem.
Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały wsparcia dla powodzian
Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w poniedziałek w urzędzie miasta projekt uchwały, zakładający wsparcie powodzian z budżetu Krakowa.
– Udzielenie wsparcia finansowego w kwocie nie mniejszej niż 500 tysięcy złotych przez Miasto Kraków będzie konkretnym aktem solidarności z poszkodowanymi, a także wyrazem naszego zaangażowania w odbudowę terenów dotkniętych kataklizmem – przekonuje wiceprzewodniczący rady miasta Michał Drewnicki (PiS).
Radni przypomnieli w projekcie, że miasto wielokrotnie udowodniło swoją solidarność z ofiarami tragedii.
Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W samym Krakowie sytuacja jest stabilna. Wisła na Bielanach jest powyżej poziomu ostrzegawczego, ale sporo przed poziomem alarmowym, który wynosi 520 cm. Wszystkie służby są w gotowości. W sobotę, 14 września, najbardziej zalane były miejsca w centrum, ul. Starowiślna, Grzegórzecka, rondo Mogilskie. Występowały także utrudnienia komunikacyjne, ale służby na bieżąco likwidowały utrudnienia. Zanotowano 122 interwencje strażackie. Wydano także 5 tys. worków z piaskiem. 200 mieszkańców było bez prądu, ale te awarie były na bieżąco usuwane.