Pomoc dla powodzian

i

Autor: PAP/Michał Meissner Małopolska organizuje pomoc dla powodzian. Gdzie znajdują się miejsca zbiórek?

Powódź 2024

Małopolska pomaga powodzianom. Gdzie znajdują się miejsca zbiórek? Co jest potrzebne?

2024-09-17 15:26

W Małopolsce ruszyły zbiórki dla osób poszkodowanych w powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę. Punkty zbiórek powstały już m.in. w Krakowie, Tarnowie czy Szczawnicy. Poza samorządami do akcji pomocy dla powodzian przyłączają się również mieszkańcy małopolskich miejscowości, strażacy, organizacje społeczne, a także duchowni. Gdzie w województwie małopolskim znajdują się miejsca zbiórek dla powodzian? Jakie artykuły są najbardziej potrzebne? Sprawdźcie w naszym materiale.

W Małopolsce ruszyły zbiórki dla powodzian. Gdzie można pomóc osobom poszkodowanym?

KRAKÓW

Ruszyły zbiórki dla osób poszkodowanych wskutek powodzi, która przechodzi przez południowo-zachodnią część kraju. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaapelował do mieszkańców miasta o włączenie się w zbiórkę dla ofiar powodzi zorganizowanej przez magistrat. Włodarz stolicy Małopolski zwrócił się przede wszystkim do firm, które mogą pomóc powodzianom w ilościach hurtowych, a także dostarczyć dary na miejsce swoim transportem. Na stronie krakowskiego magistratu pojawią się adresy, na które zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy będą mogli dostarczyć niezbędne produkty.

Mieszkańcy, którzy chcą się włączyć w zbiórkę, będą mogli przynosić wodę, żywność i środki czystości do magazynów w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188. Magazyny zostaną uruchomione dziś po południu (16 września - przyp. red.), najpóźniej jutro rano (17 września - przyp. red.). Wjazd do magazynów od ul. Śliwkowej – czytamy w komunikacie wystosowanym przez Urząd Miasta Krakowa.

Jak informuje miasto Kraków, najbardziej potrzebne artykuły to: żywność: gotowa do spożycia, w słoikach, herbata, kawa, cukier, kuchenki turystyczne wielopalnikowe lub gazowe, turystyczne butle gazowe, pojemniki na wodę / kanistry na 10 litrów i więcej; artykuły różne: ręczniki papierowe, gąbki do mycia naczyń, karimaty, śpiwory, materace, koce, komplety pościeli, taśma klejąca i samoprzylepna, latarki, baterie alkaliczne AA / AAA, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe, koce termiczne; artykuły sanitarne: mydła naturalne, żele pod prysznic, proszki do prania, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, płyny do mycia naczyń, płyny do powierzchni, papier toaletowy, chusteczki wilgotne (sanitarne); podstawowe artykuły medyczne: bandaże, opatrunki na drobne urazy (otarcia, zacięcia), płyny / spraye antyseptyczne oraz plastry (różne rozmiary).

W pomoc powodzianom włączyła się również Archidiecezja Krakowska, która decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, przekaże poprzez Caritas oraz z pomocą Arcybractwa Miłosierdzia pierwszą doraźną pomoc w wysokości pół miliona złotych. Ponadto w najbliższą niedzielę w parafiach Archidiecezji Krakowskiej zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna na rzecz powodzian. Ofiary na pomoc powodzianom można przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”.

TARNÓW

Zbiórkę dla powodzian ogłosił również prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny. Sytuacja powodziowa w mieście pod Górą Świętego Marcina wygląda wprawdzie stabilnie, ale samorząd nie pozostaje obojętny na to, co dzieje się w pozostałych częściach kraju, szczególnie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Co jest najpilniej potrzebne? To przede wszystkim woda, napoje butelkowane, żywność długoterminowa – artykuły suche oraz konserwy. Zbierane są też środki opatrunkowe (bandaże, lepce z opatrunkiem, sterylne opaski, kompresy, środki odkażające, wody utlenione) a także artykuły higieniczne (pampersy dla dzieci i dorosłych, podpaski, tampony, papier toaletowy, chusteczki). Dużym ułatwieniem przy dystrybucji będzie to, gdy przynoszone artykuły będą zapakowane zbiorczo, np. zgrzewki wody mineralnej. Osoby, które chcą włączyć się do pomocy, mogą przynosić wspomniane artykuły do Centrum Usług Społecznych przy ul. Goldhammera 3. Zbiórka prowadzona jest w sali konferencyjnej (parter) od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18. Zebrane rzeczy zostaną przekazane osobom z terenów dotkniętych powodzią prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miasta Tarnowa.

BRZESKO

Urząd Miejski w Brzesku poinformował, że wspólnie z mieszkańcami i miejscowymi przedsiębiorcami organizuje akcję wsparcia dla powodzian z Dolnego Śląska. Zbiórka artykułów będzie prowadzona w budynku Urzędu Miejskiego w Brzesku przy ulicy Głowackiego 51. Najbardziej potrzebne są: butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności, środki czystości i higieny osobistej, chemia gospodarcza, rękawice ochronne oraz worki na śmieci. Wszystkie osoby, którą chcą pomóc powodzianom proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 502 159 949. Jak informuje magistrat, swoją pomoc w zakresie logistyki i transportu towarów na Dolny Śląsk zadeklarowała firma Zasada Trans Spedition.

POWIAT WADOWICKI

Pomoc ofiarom powodzi ogłosiły też władze powiatu wadowickiego. W poniedziałek ruszyła zbiórka darów, które zostaną przekazane mieszkańcom najbardziej dotkniętych części kraju. Punkt zbiórki został utworzony w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Batorego 2, parter, pokój 011. Zbierane są: woda w butelkach, żywność długoterminowa, pokarm dla zwierząt, koce, śpiwory oraz środki higieniczne i opatrunkowe. Zbiórka potrwa do 19 września i będzie prowadzona w godzinach pracy urzędu. W razie jakichkolwiek pytań można skontaktować się z urzędnikami pod numerem telefonu: 33 873 42 00.

SZCZAWNICA

Zbiórkę dla powodzian ogłosiła również Szczawnica. Na stronie miasta i gminy czytamy, że mieszkańcy mogą pomóc osobom poszkodowanym w powodzi, która dotknęła miasta i wsie na południowym zachodzie Polski takie, jak: Kłodzko, Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lądek Zdrój czy Nysa. Potrzebne są takie artykuły, jak: woda w butelkach; środki czystości: detergenty, mydło, papier toaletowy, wszystko, co może utrzymać higienę w tych trudnych warunkach; suchą żywność: konserwy, produkty o długim terminie przydatności, żywność dla dzieci, a także sucha karma dla psów i kotów. Miejsca zbiórek zostały zorganizowane w Urzędzie Miasta i Gminy Szczawnica (parter, biuro Rady Miejskiej) w godzinach 8:00-15:30 (w poniedziałek do 17:00) oraz w remizie OSP w Szczawnicy od 18:00 do 20:00. Zbiórka potrwa do 20 września.

Bardzo trudna sytuacja powodziowa w Oświęcimiu. Prezydent ogłosił alarm powodziowy w mieście [GALERIA]

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa. Wisła ledwo trzyma się w korycie, część bulwarów zostało zalanych
Listen on Spreaker.