Działające od września 2020 r. w ramach struktury Szpitala Babińskiego w Krakowie Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe, zatrudniło pierwszych asystentów zdrowienia. To przedstawiciele nowego zawodu, który dopiero niedawno pojawił się w Polsce. Mówiąc najkrócej są to osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, ukończyły specjalny kurs i są gotowe dzielić się swoim doświadczeniem chorowania, leczenia i zdrowienia z innymi, wspierając ich w procesie wychodzenia z kryzysu psychicznego.
sam fakt, że pacjent spotyka ktoś, kto doświadczył kryzysu i sam wcześniej był pacjentem, a teraz, po wyzdrowieniu pracuje i pomaga, buduje wiarygodność. To własne doświadczenie jest bezcenne, bo najlepiej pozwala zrozumieć, wszystkie fazy, przez które przechodzi pacjent w czasie chorowania i leczenia - mówi Maciej Bóbr rzecznik prasowy szpitala psychiatrycznego im. Babińskiego w Krakowie.
Obecnie asystenci zdrowienia pracują w tworzonych w ramach programu pilotażowego w psychiatrii – centrach zdrowia psychicznego. To na razie eksperyment, mający potwierdzić skuteczność udzielanego przez nich wsparcia, które sprawdza się w wielu ośrodkach psychiatrycznych, w takich krajach jak Włochy czy Niemcy, gdzie asystenci zdrowienia nazywani są „Ekspertami przez doświadczenie”.
Mamy wspólne doświadczenie chorowanie i to nas zbliża. Fakt, że my weźmiemy leki, pójdziemy do psychologi i możemy funkcjonować w normalny sposób. Osoba, która pierwszy razy trafia do szpitala psychiatrycznego albo przeżywa kryzys, na początku nie potrafi sobie poradzić, bo to nowa sytuacja. Asystent Zdrowienia ma pomóc odnaleźć się w tej sytuacji. Ma mu też pokazać, że kryzys nie oznacza koniec - mówi Agnieszka Skórska asystent zdrowienia.
Asystenci Zdrowia działają sprawnie w innych miastach Polski. Okazuje się, że pacjenci mają do nich bardzo duże zaufanie, bo wiedzą, że oni też kiedyś przeżywali kryzys i pokazują jak można z niego wyjść i normalnie żyć.