Ambulans, pierwsza pomoc, pogotowie ratunkowe

i

Autor: Daniel Fabrykiewicz, Flickr.com

Wiadomości

Auchan szuka pięciu osób z Krakowa. Klienci uratowali życie pracownika

2024-10-22 9:15

Niedawno w Centrum Handlowym Krokus w Krakowie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jak poinformował Auchan, w sklepie przy Al. Bora Komorowskiego pięć osób przerwało zakupy i błyskawicznie ruszyło na pomoc jednemu z pracowników. Dzięki ich szybkiej reakcji udało się uratować jego życie. „Wierzymy w moc naszych mediów społecznościowych i prosimy o pomoc w odnalezieniu tych bohaterów” – czytamy we wpisie sieci.

Kraków. Klienci sklepu Auchan uratowali życie pracownika

W przypadku zagrożenia czyjegoś życia liczy się przede wszystkim czas i pomoc osób postronnych, zanim na miejscu pojawi się ratownik lub lekarz. Im szybciej osoba poszkodowana trafi do szpitala, tym większe są szanse na uratowanie jej życia. Dlatego tak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia. To czynności podtrzymujące życie poszkodowanego, zmniejszające także skutki zdarzenia. To, jak istotny jest czas reakcji pokazuje sytuacja, do której doszło we wtorek, 15 października w Krakowie w Centrum Handlowym Krokus.

Jak pisze sieć Auchan, w sklepie przy Al. Bora-Komorowskiego pięciu klientów przerwało swoje zakupy, aby ratować życie pracownika sklepu. Jak się później okazało, ich błyskawiczna reakcja okazała się bezcenna.

Wasza błyskawiczna reakcja była bezcenna, dlatego poszukujemy Was! Wierzymy w moc naszych mediów społecznościowych i prosimy o pomoc w odnalezieniu tych bohaterów. Udostępnijcie ten post – razem możemy ich odnaleźć i osobiście podziękować! Jeśli to Ty byłeś naszym bohaterem, zgłoś się w komentarzu, chcemy się skontaktować – pisze Auchan w mediach społecznościowych.

Warto pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego z nas. Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 162 kodeksu karnego. Warto również pamiętać, o zasadach udzielania pierwszej pomocy, o których przypomina serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:

  • Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  • Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
  • Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
  • Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.

Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie.

To jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Małopolsce. Zabytkowy pałac zostanie odrestaurowany

Wypadek na Al. Pokoju w Krakowie