Wypłata z bankomatu

i

Autor: pl.freepik.com Banki jeszcze dokładnie sprawdzają klientów. Już nie tak łatwo dostać kredyt

Wiadomości

Banki biorą klientów pod lupę. Koniec pożyczek bez uregulowanych wcześniejszych spłat

2024-02-01 15:18

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26% społeczeństwa, w tym oczywiście kredytobiorców) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor w 2023 roku. Niektórzy byli weryfikowani kilkukrotnie. O to, czy ktoś jest zadłużony pytano w informatorze kredytowym i gospodarczym niemal... 28 mln razy. Większość wypadła dobrze, ale nie byli to wszyscy. Na szczęście rośnie świadomość przedsiębiorców, banków, ale także całego społeczeństwa, na przykład jeśli idzie o alimenciarzy.

Masz zaległości w spłatach zobowiązań? Możesz mieć problem

W bazie BIG InfoMonitor jest obecnie niemal 2,1 mln niesolidnych dłużników, którzy nie opłacili na przykład alimentów, czynszu, rachunków telekomunikacyjnych, kosztów sądowych, kar za jazdę bez biletu, czy rat pożyczek o łącznej wartości niemal 47 mld zł. Banki, operatorzy telewizji kablowej, dostawcy internetu, firmy telekomunikacyjne, leasingowe, pożyczkowe, franczyzodawcy, wynajmujący sprzęt i wiele innych każdego dnia upewniają się za pośrednictwem Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, czy mogą zaufać konsumentowi. Robią to, gdy ten chce np. zrobić zakupy na raty, wziąć kredyt, pożyczkę, abonament na usługi telekomunikacyjne, pakiet telewizji kablowej albo zamierza uruchomić biznes w ramach franczyzy. Pytań o solidność płatniczą jest tym więcej, im większy ruch w gospodarce i większe zainteresowanie finansowaniem oraz różnego rodzaju usługami. Na statystki ma także wpływ rosnąca na rynku świadomość możliwości sprawdzania solidności płatniczej klientów. Dla firm oferujących usługę czy towar z odroczonym terminem płatności, jest to świetna opcja na ograniczanie ryzyka działalności. 

Czy można kogoś sprawdzić bez jego wiedzy?

Do wpisu nigdy nie może dochodzić bez wiedzy dłużnika. Na 30 dni przed zgłoszeniem zaległości, na min. 200 zł, powinien otrzymać pismo z informacją za co i do jakiego BIG będzie wpisany. List przyjdzie na ostatni pozostawiony do kontaktu adres. Informacje na swój temat w bazie BIG każdy, raz na pół roku, może sprawdzić za darmo. Może to też robić częściej, ale wówczas już odpłatnie. Gdy okaże się, że na koncie w BIG zamieszczone są dane o długu, w każdej chwili można się ich pozbyć. Warunek, to spłata. Wówczas ten kto wpisał dług ma obowiązek, maksymalnie w ciągu 14 dni usunąć go z rejestru. Zwykle dzieje się to szybciej i po posiadanych wcześniej zaległościach nie ma śladu.

ZOBACZ TAKŻE: Zasadnicza służba wojskowa w PRL. Pamiętacie tamte czasy? 

Oblał się na stacji benzyną i chciał się podpalić. O mały włos od tragedii