Kraków. Pawilon handlowy przy ul. Pachońskiego zostanie wyburzony?
Pawilon handlowy przy ul. Pachońskiego w Krakowie to ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Działają tam różne punkty usługowe i handlowe, z których na co dzień korzystają mieszkańcy. Problem w tym, że już niebawem zniknąć mogą tak lokalne firmy, jak i kultowy już obiekt. Dlaczego? To właśnie w tym miejscu deweloper planuje zbudować blok o maksymalnej wysokości ośmiu pięter. Jak podaje radny Łukasz Gibała, inwestor złożył wniosek, który przewiduje zmianę przeznaczenia terenu z usługowego na mieszkaniowy. W przypadku akceptacji takiego wniosku budynkowi grozi rozbiórka.
Projekt ten musi zostać rozpatrzony przez radę miasta.
To miejsce ważne przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców, którzy jako pierwsi zgłosili się do mnie z tym tematem. Dla nich to nie tylko budynek – to ludzie, którzy tam pracują, to usługi, z których korzystają na co dzień, to kawałek ich dzielnicy. Pawilon od lat pełni naprawdę ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Jego likwidacja oznaczałaby nie tylko zniknięcie tej przestrzeni usługowej, ale także utratę miejsc pracy i dorobku wielu małych firm – zauważa Łukasz Gibała.
Jak poinformował, niektórzy przedsiębiorcy działają na terenie pawilonu od ponad 30 lat, prowadząc w tym miejscu swoje firmy. Powstała specjalna petycja dotycząca zachowania pawilonu handlowego przy ul. Pachońskiego. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców.
Pawilon ten od lat pełni istotną rolę w życiu lokalnej społeczności. Znajdują się w nim liczne punkty usługowe, m.in. sklepy, apteka, siłownia, Centrum Aktywności Seniora. Jest to ważne miejsce spotkań i codziennych zakupów, które służy zarówno nam, mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom. Likwidacja pawilonu oznaczałaby nie tylko zniknięcie tej przestrzeni usługowej, ale także utratę miejsc pracy i dorobku wielu małych firm, które funkcjonują tam od lat. Taka zmiana będzie prowadzić do ograniczenia dostępności podstawowych usług w okolicy oraz dalszego chaosu przestrzennego spowodowanego intensywną zabudową mieszkaniową. Zasługujemy na realne konsultacje oraz uwzględnienie naszego głosu w tej sprawie – napisano w przytoczonej petycji.