Szpital Narutowicza

i

Autor: Zbigniew.czernik, wikimedia commons/Miloszbogdanowicz, wikimedia commons

WIADOMOŚCI

Budowy lądowiska na szpitalu nie będzie. To decyzja prezydenta Miszalskiego

2024-10-14 20:44

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez magistrat prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował, że planowane lądowisko na dachu szpitalu im. Narutowicza nie powstanie. Powodem braku realizacji inwestycji mają być wysokie koszta, jakie niosłaby za sobą taka budowa. Jednocześnie miasto zapewnia, że brak lądowiska nie odbije się na zdrowiu i bezpieczeństwo pacjentów placówki.

Lądowiska na dachu szpitala nie będzie. Powodem ogromne koszty

Prezydent Aleksander Miszalski ogłosił swoją decyzję w sprawie lądowiska na szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, inwestycja nie zostanie zrealizowana. Przyczyną zaniechania budowy mają być jej ogromne koszty (szacunkowa kwota na etapie koncepcyjnym wyniosła aż 76,2 mln zł) oraz wysokie wydatki związane z późniejszym utrzymaniem obiektu. Rezygnacja z lądowiska miała być także podyktowana niską liczbą lądowań w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w ostatnich latach. W 2023 roku było ich bowiem 40, natomiast do końca września tego roku – 36.

Jedno lądowisko na dwa krakowskie szpitale. Jest już porozumienie między placówkami

Szpital im. Narutowicza znajduje się w bliskim sąsiedztwie innej placówki medycznej - Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, który dysponuje własnym lądowiskiem przy ul. Prądnickiej 80. Jak czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie miasta, dyrektorzy obu szpitali zawarli już porozumienie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2025 roku lądowania śmigłowców LPR do szpitala im. Narutowicza będą się odbywały na lądowisku szpitala im. św. Jana Pawła II. W ten sposób zostanie spełniony wymóg określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Dotyczy on konieczności zabezpieczenia transportu do SOR szpitala pacjenta znajdującego się w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia z innego lądowiska, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, w czasie nieprzekraczającym 5 minut.

Zgodnie z zapewnieniami magistratu dzięki takiemu rozwiązaniu brak lądowiska szpitala im. Narutowicza nie spowoduje ani likwidacji SOR szpitala ani nie odbije się na zdrowiu oraz bezpieczeństwie pacjentów placówki.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Zbrodnia w Krakowie. 29-latek zatrzymany. Policja pokazała mocne nagranie

W Krakowie otwiera się nowy park. Metamorfoza u stóp Kopca Kościuszki

Quiz. Jak dobrze znasz gwarę krakowską? Nie cuduj, chodźże i sprawdź się!

Pytanie 1 z 12
Gdzie w Krakowie kładziemy flizy?