WIADOMOŚCI Z REGIONU

Burze na Podhalu doprowadziły do poważnych zniszczeń. Gorskie szlaki zostały zalane [GALERIA, WIDEO]

2024-08-22 15:44

W środę, 21 sierpnia około południa nad Tatrami przeszła burza z intensywnymi opadami deszczu. Wiele górskich szlaków turystycznych zostało zalanych i podtopionych. Przejście "suchą nogą" nie jest możliwe – ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego i tymczasowo odradzają wyjście w Tatry. Straż pożarna wraz ze służbami porządkowymi TPN pracowała nad usunięciem powstałych szkód.

Potężne burze w Tatrach podtopiły górskie szlaki

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę, 21 sierpnia ostrzeżenie 3. stopnia przed burzami dla części województwa małopolskiego i podkarpackiego. W wyniku gwałtownych opadów stan wody na Białym Dunajcu gwałtownie wzrosła i zbliżyła się do stanu alarmowego. Poważny problem był także w polskich Tatrach. Ze względu na bardzo złe warunki atmosferyczne kolejka na Kasprowy Wierch została uszkodzona na skutek uderzenia pioruna. Ze szczytu ewakuowano 200 osób. Po przeprowadzeniu niezbędnego przeglądu, jej działanie ma zostać wznowione w czwartek, 22 sierpnia.

Burza w Tatrach uszkodziła nie tylko kolejkę na Kasprowy Wierch. Potężne opady deszczu doprowadziły do podtopień na wielu górskich szlakach. Silny wiatr łamał gałęzie drzew, które tarasują przejście w wielu miejscach. Tatrzańskie szlaki będą w najbliższym czasie sprawdzane przez służby terenowe Tatrzańskiego Parku Narodowego, a ewentualne zniszczenia spowodowane nagłym przyborem wody będą stopniowo naprawiane. Na szczęście już od piątku, 23 sierpnia w Tatry wróci słońce, a w weekend termometry w Zakopanem wskażą nawet 29 st. C.

— Z powodu nagłych i intensywnych opadów deszczu wiele szlaków jest zalanych i podtopionych — przejście "suchą nogą" nie jest możliwe. W partiach leśnych występuje dużo błota, a stan wody w potokach jest podwyższony — ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Potężne burze na Podhalu podtopiły szlaki turystyczne w Tatrach:

Jak sobie radzić podczas upałów w Tatrach?

W związku z tym, że potężne upały już wkrótce ponownie zawitają na Podhalu, zapytaliśmy Karola Wagnera z Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak radzić sobie ze skrajnie wysokimi temperaturami w warunkach górskich. Według opowieści eksperta, w tym przypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie. Wychodząc na szlak nie możemy zapomnieć o dużej ilości wody oraz prowiantu. Przedstawiciele TPN jak i ratownicy TOPR apelują także do turystów i turystek, aby na tatrzańskich ścieżkach nie spożywać alkoholu, który zaburza naszą percepcję, a dodatkowo podczas upałów i dużego zmęczenia wędrówką, alkohol może podziałać na nas dużo mocniej niż zazwyczaj.

— Jeżeli chcemy wyjść na jakiś górski szlak, to pamiętajmy, że taka wędrówka wiąże się też ze wzmożonym wysiłkiem, Jeśli połączymy to wszystko z upałami, to musimy pamiętać o nawodnieniu. Poza tym krem z filtrem, żeby nie doznać poparzeń słonecznych. Elementem naszego przygotowania do takich upałów, to dużo picia. Jeśli idziemy wyżej, na przykład na Rysy, to jak zwykle bierzemy półtora litra, to tu bym sugerował, żeby zabrać co najmniej trzy litry, zwłaszcza że po drodze nie ma gdzie tej wody uzupełnić — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

QUIZ: Tatry, Pieniny, czy Gorce? Wiesz, w których górach znajduje się ten szczyt?

Pytanie 1 z 10
Trzy Korony
Trzy Korony
Koniec testów elektrycznego busa do Morskiego Oka. Pojawił się niespodziewany problem