Ekstremalny upał w Tatrach. Ratownik TOPR mówi, jak sobie z nim radzić
Wybierający się w wyższe partie gór muszą przed wyruszeniem na wyprawę sprawdzić prognozy pogody. Zwłaszcza że na zbliżający się długi weekend sierpniowy zapowiadane są ekstremalne upały, które poważnie dadzą w kość turystom i turystkom na szlaku. Zakopane i Tatry dodatkowo przeżywają prawdziwe oblężenie. Sierpniówka to czas, w którym na Podhalu przypada szczyt sezonu. Będzie więc gorąco i tłoczno, a w takich warunkach o wypadek nietrudno. W rozmowie Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi, jak w takich ekstremalnych warunkach można uprawiać turystykę górską.
— Jeżeli chcemy wyjść na jakiś górski szlak, to pamiętajmy, że taka wędrówka wiąże się też ze wzmożonym wysiłkiem, Jeśli połączymy to wszystko z upałami, to musimy pamiętać o nawodnieniu. Poza tym krem z filtrem, żeby nie doznać poparzeń słonecznych. Elementem naszego przygotowania do takich upałów, to dużo picia. Jeśli idziemy wyżej, na przykład na Rysy, to jak zwykle bierzemy półtora litra, to tu bym sugerował, żeby zabrać co najmniej trzy litry, zwłaszcza że po drodze nie ma gdzie tej wody uzupełnić — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Ratownik TOPR ostrzega przed piciem alkoholu na szlaku
Służby i leśnicy podkreślają, że planując wyjście w góry w długi weekend sierpniowy trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Ci, którzy jej nie mają, mogą stanąć przed poważnym wyzwaniem na zakorkowanych szlakach. Ratownicy TOPR przestrzegają także, aby nie spożywać alkoholu na górskim szlaku. To nie tylko nieodpowiedzialne zachowanie, ale przy ekstremalnie wysokich temperaturach, nawet niewielka ilość napojów wyskokowych może uderzyć nam do głowy, a w warunkach górskich o wypadek nietrudno. Jak dodaje Karol Wagner z TPN, niezbędnym elementem wyposażenia każdego amatora i amatorki pieszych wędrówek po górach powinna być apteczka, ciepłe ubrania i zapas jedzenia.
— Pamiętajmy też o tym, że noce i wieczory są znacznie chłodniejsze. Jak wybieramy się wcześnie rano, to coś ciepłego warto ze sobą mieć. Kiedy idziemy w te najwyższe partie Tatr, np. na Orlą Perć, to warto mieć czapkę i rękawiczki w plecaku, bo to dużo nie waży. No i apteczka, to jest obowiązkowy element wyposażenia — dodał Karol Wagner z TPN.