Jakie zmiany zajdą w projekcie?
Krakowskie kwiaciarki przez wiele lat kojarzone były głównie ze stoisk z charakterystycznymi parasolkami. Zapisy tzw. uchwały krajobrazowej spowodowały jednak, że konieczne było znalezienie nowej formy dla stoisk z kwiatami na Rynku Głównym.
W listopadzie ubiegłego roku magistrat oficjalnie zaprezentował nowe stoiska, które nie do końca spodobały się mieszkańcom. Krakowianie zwracali uwagę m.in. na sam dość odważny design, porównywali je do kurników, a nawet przenośnych toalet.
Stoiska stanęły jednak na rynku i co ciekawe, zdaniem urzędu – większości się podobały.
- Przygotowanie nowego stoiska od początku było procesem opartym na modelu partycypacji i współpracy, dlatego każdy mógł zgłosić opinie dotyczące prototypu. Do 30 grudnia 2022 r. zbierało je Krakowskie Forum Kultury. Ponad 70 proc. zgłoszonych opinii to uwagi pozytywne – czytamy na stronie internetowej magistratu.
W wyniku opinii i uwag uznano, że nowe stoisko powinno być zbliżone do formy tradycyjnego straganu, a nie pawilonu.
- Ma to na celu podkreślenie funkcji stoiska jako straganu handlowego nakierowanego na bezpośredni kontakt z klientem. Zgłaszający uwagi postulowali też zastosowanie odpowiedniego zadaszenia w formie parasoli przy stoiskach – byłoby to nawiązaniem do tradycji handlowych tego miejsca, a przyjęcie takiego rozwiązania mogłoby również dodać lekkości w odbiorze formy i gabarytów stoiska – informuje urząd.
Docelowo projektanci mają wziąć pod uwagę także korektę wysokości stoiska i zaakcentowania roślinnych motywów kwiatowych, które nawiązywałyby do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Dodatkowo stoisko ma być maksymalnie przezierne.
- Zdajemy sobie sprawę, że nowe stoiska w tak ważnym punkcie miasta, jakim jest Rynek Główny, to duża i ważna zmiana zarówno dla sprzedających kwiaty, jak też dla przyzwyczajonych do dotychczasowej formuły mieszkańców i odwiedzających miasto gości. Zależy nam więc na pogodzeniu potrzeb wszystkich tych grup z dbałością o przestrzeń i koniecznością dostosowania się do obowiązujących przepisów - tłumaczy Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Po zebraniu i przeanalizowaniu wniosków i uwag mają zostać podjęte dalsze decyzje w związku z użytkowaniem siedmiu planowanych stoisk.