Kraków, ul. Folwarczna

i

Autor: Jan Graczynski/East News

Wiadomości

Co dalej ze zniszczonym zbiornikiem przy Folwarcznej? Miasto czeka na decyzję

2025-01-20 15:26

We wrześniu minionego roku w Krakowie doszło do uszkodzenia budowanego zbiornika retencyjnego przy ul. Folwarcznej. Skala zniszczeń zaniepokoiła część mieszkańców, a KEGW zapowiedział, że sprawą zajmie się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który pod koniec listopada nakazał wstrzymanie robót. Zbiornik ma być gotowy w maju 2025 roku, a Zarząd Infrastruktury Wodnej wciąż czeka na decyzję PINB.

Zbiornik retencyjny przy ul. Folwarcznej. Miasto czeka na decyzję

We wrześniu 2024 roku informowaliśmy o uszkodzeniu budowanego zbiornika retencyjnego przy ul. Folwarcznej w Krakowie. Zniszczenia nastąpiły na skutek występujących wówczas intensywnych opadów deszczu. Zarząd Infrastruktury Wodnej w Krakowie (ówcześnie KEGW) informował wówczas o zgłoszeniu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego faktu uszkodzenia konstrukcji, prosząc jednocześnie o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie.

Zawiadomienie zostało złożone. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego ma czas na przesłuchanie osób, które są związane bezpośrednio z budową zbiornika. To są przedstawiciele zarówno inwestora, projektanta oraz wykonawcy. Postępowanie zakończy się wydaniem odpowiedniej decyzji – informowała w minionym roku rzecznik prasowa ZIW Magdalena Wasiak.

W konsekwencji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego 29 listopada 2024 roku nakazał wstrzymanie robót budowlanych i zabezpieczenie terenu budowy. Nałożono również na inwestora obowiązek przedłożenia ekspertyzy technicznej, określającej przyczyny wystąpienia uszkodzenia zbiornika oraz zakres robót, mających na celu doprowadzenie go do stanu zgodnego z prawem. Niedawno KEGW ustosunkował się do sprawy ponownie. W środę, 15 stycznia poinformowano, że ekspertyzę techniczną przekazano do nadzoru budowlanego 18 grudnia. Przed końcem roku PINB informował, że przed wydaniem decyzji ws. robót budowlanych zostawia sobie czas do 6 stycznia 2025 roku, aby zapoznać się z kompletem akt sprawy.

Aktualnie oczekujemy na wydanie decyzji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie – pisze ZIW dodając, że prace nad budową zbiornika mają zakończyć się w maju.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Należy zaznaczyć, że zbiornik nie został jeszcze oddany do użytku i nie zakończono procesu jego budowy. Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 2,3 mln złotych, a wartość zniszczonej czasy zbiornika to 601 tys. złotych. Koszt budowy podmytego ogrodzenia to 91 tys. złotych.

Ceny w Zakopanem podczas ferii zimowych w 2025 roku

2025_01_20_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP