Codzienne życie Polaków sprzed 100 lat na wyciągnięcie ręki. Specjalny blog zaprasza!

i

Autor: Blog Polacy1920 Życie naszych przodków sprzed wieku nie różniło się aż tak od naszego, jak mogłoby się wydawać.

Codzienne życie Polaków sprzed 100 lat na wyciągnięcie ręki. Specjalny blog zaprasza!

2020-06-12 14:13

Jak 100 lat temu szukano miłości, co należało do najciekawszych wydarzeń, gdzie kobiety mogły szukać zatrudnienia? Tych, i wielu innych informacji dowiecie się na blogu Polacy1920, założonego przez byłych krakowskich dziennikarzy i pasjonatów historii.

Grupa krakowskich pasjonatów historii szuka podobieństw pomiędzy tym co jest dzisiaj, a tym co było kiedyś. Stworzyli internetowy portal, na którym za pomocą wycinków z różnych gazet i periodyków wydawanych 100 lat temu przybliżają życie codziennie międzywojennej Polski. Redaktora portalu Aleksandra Wójcik mówi, że jest z czym pracować.

Poza polityką i wojskiem, bo tym zajmujemy się w mniejszym stopniu. Mówimy o takich gazetach jak Ilustrowany Kurier Codzienny, który był wydawany w Krakowie, Kurier Warszawski ale też takie pisemka żołnierskie, które się ukazywały i które poruszały właśnie nie tylko tematy armii. Bardzo inspirujący jest zawsze dział ogłoszeń drobnych - wymienia.

Zespół redakcyjny podkreśla, że ich ulubionymi sekcjami gazet są ogłoszenia matrymonialne. W ciekawy sposób pokazują, jak przed wiekiem ludzie szukali miłości.

Dzisiaj mówi się o singlach i singielkach, że są zbyt wymagający. Proponuję żeby właśnie zajrzeć do takiego działu ogłoszeń matrymonialnych sprzed stu lat, gdzie ludzie mieli konkretne oczekiwania odnośnie na przykład zawodu, który powinien wykonywać taki wybranek. Znalazłam ostatnio takie ogłoszenie gdzie 22-latka z Zakopanego oczekiwała, że zgłosi się do niej kelner - mówi Aleksandra Wójcik.

Całego bloga możecie sobie przejrzeć tutaj.

Jak wyglądała polska codzienność przed wiekiem? Posłuchaj wywiadu Kuby Paducha:
Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?