Cogiteon powstanie obok lotniska Rakowice-Czyżyny
"Nie ma już odwrotu, ta inwestycja zapewne powstanie na tym obszarze". Małopolski Urząd Ochrony Zabytków daje Cogiteonowi zielone światło. Wydział do spraw rejestru zabytków uznał, że inwestycja wprawdzie ingeruje w krajobraz kulturowy dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, ale jednocześnie go wzbogaca.
Akurat inwestycja Cogiteonu swoją funkcją naukową, kulturalną wpisuje się w planowany na tamtym terenie od lat 90. lotniczy park kulturowy i na pewno w jakimś sensie uatrakcyjni cały ten teren, który chcielibyśmy aby pozostał terenem o charakterze rekreacyjnym, ale to nie znaczy, że zabudowa o pewnej funkcji na tym terenie nie może powstać - mówi Dorota Wojciaczyk-Bawoł z WUOZ.
Przetarg na budowę wygrała firma Hochtief Polska. Koszt wyliczyła na 172 miliony złotych. 22 miliony więcej niż zakładał przetarg. Rzecznik Cogiteonu Piotr Koziarz zapewnia, że to żaden problem.
Zarząd Województwa małopolskiego zdecydował się przeznaczyć większe środki na realizację tego przedsięwzięcia zwiększając zarówno dotację ze strony urzędu jak i ze środków Unii Europejskiej w związku z czym jeżeli chodzi o środki finansowej jesteśmy już w tym momencie zabezpieczeni i możemy podpisywać umowę - mówi.
Decyzja Małopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków w tej sprawie jest już rozsyłana do stron postępowania i powinna do nich trafić na dniach. Sprawą sporną jednak może pozostać kwestia dojazdu do Centrum. Biuro WUOZ wskazuje, że w ich ocenie jedyną opcją jest utworzenie drogi dojazdowej od strony alei Bora-Komorowskiego a nie - tak jak zaplanowały władze Cogiteonu - od strony ulicy Życzkowskiego. Urzędnicy od dawna wskazują, że przebudowa węzła z estakadą jest obecnie bardzo trudna. WUOZ na to odpowiada, że należało o tym pomyśleć w 2016 roku, kiedy powstawały plany inwestycyjne Małopolskiego Centrum Nauki.
Inwestycja ma planowo powstać do końca 2022 roku. Taki czas na jej realizację został wyznaczony przez Unię Europejską. Po tym terminie przepadnie unijne finansowanie.