Różowe skrzyneczki w Krakowie

i

Autor: Takenori Okada, unsplash.com/Screenshot Różowa Skrzyneczka, Facebook

WIADOMOŚCI

Coraz więcej różowych skrzyneczek w Krakowie. Na czym polega inicjatywa?

2024-07-23 21:53

W tym roku Kraków zakupił 200 różownych skrzyneczek, które niebawem zostaną rozdysponowane po różnych placówkach i instytucjach. Ich obecność oznacza darmowy dostęp do środków higieny menstruacyjnej. Na czym dokładnie polega inicjatywa i gdzie będzie można skorzystać ze skrzyneczek? Odpowiadamy.

Co jest w różowych skrzyneczkach? Problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce

Różowa skrzyneczka to kobieca inicjatywa społeczna, której celem jest walka z tabu oraz wykluczeniem menstruacyjnym poprzez zapewnienie szerokiego i darmowego dostępu do środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Obecnie na terenie Polski zainstalowano już ponad 10 tysięcy skrzyneczek. Najczęściej można je znaleźć w toaletach lub innych łatwo dostępnych miejscach. W środku umieszczone są m.in. tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne. Produkty są dostępne dla wszystkich potrzebujących, natomiast cała akcja zakłada, że powinny one trafić do osób, które nie mają pieniędzy na zakup tych środków.

Różowe skrzyneczki, które miasto nabyło w tym roku, pojawią się w miejskich szkołach, filiach Biblioteki Kraków, ośrodkach sportu i rekreacji oraz miejscach przyjęć klientów Urzędu Miasta Krakowa.

Różowe skrzyneczki w Krakowie. Gdzie można je spotkać?

Do tej pory w Krakowie funkcjonowało 250 różowych skrzyneczek, które zakupiono w 2021 r. Większość z nich została wówczas umieszczona w szkołach i innych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Darmowe produkty higieniczne są też dostępne w niektórych filiach Biblioteki Kraków, w oddziałach Muzeum Krakowa oraz w miejscach zarządzanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, takich jak: schronisko dla bezdomnych kobiet przy ul. Sołtysowskiej 13c, przytulisko dla bezdomnych kobiet przy ul. Malborskiej 64 b, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w rodzinie przy os. Krakowiaków 46, miejsce interwencyjnego schronienia dla kobiet przy os. Krakowiaków 46, mieszkanie chronione dla kobiet i kobiet z dziećmi przy os. Krakowiaków 46, a także w filiach MOPS, Zespole ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz trzech siedzibach Programów Aktywności Lokalnej.

W Krakowie zbudują nowy basen. Będą też boiska, kręgielnia i siłownie

Wianki 2024 w Krakowie. Warsztaty plecenia wianków

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki