Czy koronawirus przenosi się przez przedmioty?
Wiemy już, że zakrywanie ust i nosa może w dużej mierze uchronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Podobnie jest z częstym i regularnym myciem rąk. Okazuje się jednak, że nośnikami COVID-19 są nie tylko ludzie, ale także przedmioty. Koronawirus na niektórych z nich może utrzymywać się do miesiąca. Czy więc możemy się zarazić COVID-19 przedmioty?
Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?
Jak podała telewizja CBS News, powołując się na Organizację ds. Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty (CSIRO), koronawirus w chłodnym i ciemnym środowisku może utrzymywać się m.in. na telefonach czy banknotach przez 28 dni. W przypadku wyższych temperatur też czas się skraca.
Naukowcy odkryli, że w temperaturze 68 stopni Fahrenheita (20 stopni Celsjusza) SARS-CoV-2 był "niezwykle wytrzymały" na gładkich powierzchniach - takich jak telefony komórkowe i inne ekrany dotykowe. Przetrwał 28 dni na szkle, stali i banknotach – wylicza CBS.
Przy temp. 30 stopni Celsjusza - koronawirus utrzymywał się przez siedem dni, a przy 40 stopniach - zaledwie dobę.
Czy możemy zarazić się koronawirusem przez przedmioty?
Jak podkreślają naukowcy, nie oznacza to jednak, że wirusem zarazimy się bezpośrednio, dotykając jakiegoś przedmiotu. Sytuacja zmienia się, gdy będziemy mieć kontakt z "zakażonymi" przedmiotami, a następnie dotkniemy okolice oczu, nosa czy ust. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że COVID-19 u nas wystąpi.