Syrena alarmowa

i

Autor: CC Pixabay.com Syreny alarmowe zawyją w całym Krakowie. Sygnał usłyszymy przez kilka minut!

Syreny alarmowe zawyją w całym Krakowie. Sygnał usłyszymy przez kilka minut!

2021-07-31 21:07

Dlaczego w Krakowie wyją syreny? Z czym to jest związane? W niedzielę, 1 sierpnia w całym Krakowie będzie można usłyszeć syreny alarmowe. Sygnał będzie emitowany przez kilka minut. Syreny alarmowe w Krakowie zawyją ze względu na bardzo ważną rocznicę. Jaką? Sprawdźcie w naszym materiale.

Dlaczego w Krakowie wyją syreny 1 sierpnia?

W niedzielę, 1 sierpnia w całym Krakowie zawyją syreny. Większość z was już z pewnością domyśla się, co jest powodem. Wycie syren w Krakowie jest związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, wszystkie miasta w Polsce upamiętniają to wydarzenie właśnie poprzez wycie syren.

Syreny w Krakowie zawyją 1 sierpnia punktualnie o 17.00, czyli w godzinę "W". Sygnał emitowany będzie przez trzy minuty. Wcześniej mieszkańcy województwa małopolskiego otrzymają powiadomienia z 24-godzinnym wyprzedzeniem za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Wparował do Żabki z bronią w ręku

W najbliższą niedzielę, dokładnie o godzinie siedemnastej, bez względu na to, gdzie akurat będziemy – zatrzymajmy się. W naszej codzienności zróbmy chwilę przerwy, by myślami powrócić do wydarzeń z 1944 r. Z pewnością każdy znalazłby powód do szczególnej zadumy nad tamtymi wydarzeniami. Wszyscy niesiemy dziedzictwo Powstańców w swoich sercach – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Powstanie Warszawskie 1.08.1944 - jak wyglądało?

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Do walki przystąpiło około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni Powstanie Warszawskie upadło dopiero 3 października 1944 r., po 63 dniach walki. Podczas walk zginęło około 20 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 3 tys. kościuszkowców oraz ok. 180 tys. osób cywilnych, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i warszawskiej inteligencji. Około 650 tys. mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do obozu przejściowego w Pruszkowie, stamtąd 150 tys. do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 tys. do obozów koncentracyjnych.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?