Covid, czy przeziębienie? Jak rozpoznać chorobę?
Jesień to okres, który często wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowań i obniżoną odpornością. W miarę jak temperatura spada, a dni stają się krótsze, nasza podatność na infekcje wzrasta. Dlatego w ostatnim czasie naukowcy z londyńskiego Queen Mary University przeanalizowali dane ponad 10 tysięcy osób, które miały objawy wskazujące na możliwe zakażenie COVID-19 i były testowane pod tym kątem. Okazało się, że zarówno wśród osób, u których testy na obecność koronawirusa wyszły pozytywne, jak i u tych, u których go nie wykryto odsetek pacjentów zmagających się z długotrwałymi objawami infekcji był identyczny i wynosił 22 proc. To pokazuje, jak podkreśla cytowany przez "The Independent" prof. Adrian Martineau, że ryzyko "przedłużonej" choroby w obu przypadkach jest "bardzo podobne". Skąd więc rozpoznać na co chorujemy?
Kiedyś było najsłynniejszym uzdrowiskiem w Małopolsce. Dziś to miejsce rodem z horrorów. Zobacz galerię
COVID-19 czy przeziębienie: jak sprawdzić, na co chorujemy?
Jak informują badacze, najistotniejszym w prawidłowej diagnozie jest obserwacja objawów, ponieważ w dłuższej perspektywie osoby, u których stwierdzono COVID-19 zmagały się z zawrotami głowy, palpitacją serca, czy wypadaniem włosów. Z kolei ci, u których test na koronawirusa wyszedł negatywny, częściej skarżyli się na kaszel i chrypę - przekazali naukowcy z Queen Mary University. Zaznaczyli, że jest to o tyle zaskakujące, iż kaszel uważa się za jeden z podstawowych symptomów COVID-19. Badanie pokazuje, że w przypadku osób zakażonych koronawirusem rekordowo długi okres występowania objawów wyniósł aż 64 tygodnie, w przypadku tych, którzy zmagali się z przeziębieniem do 37 tygodni.
Jak wygląda sytuacja zachorowań w Krakowie?
Sytuacja na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w Krakowie staje się coraz trudniejsza. Z dnia na dzień więcej osób zgłasza się z objawami infekcji, a wyniki testów na COVID-19 coraz częściej wskazują na obecność wirusa.
W tym okresie jesiennym zachorowań generalnie jest więcej. Można zaobserwować, że mniej więcej od początku września wzrasta liczba osób chorych na COVID-19. Teraz wykonuje się takie testy 3 w 1 na obecność grypy, COVID-19 lub wirusa RSV i wśród tych testów najczęściej potwierdza się koronawirusa. Aktualnie wrosła też liczba wykonywanych testów. W placówkach rodzinnych wykonuje się takich testów około kilkudziesięciu dziennie - informuje dr Krzysztof Kędzior, prezes krakowskiego oddziału kolegium lekarzy rodzinnych
Przypominamy, że 1 października weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 27 września 2023 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, w których znalazły się szczepienia właśnie przeciwko COVID-19. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, będą one refundowane od 1 grudnia.