Święto Nowego Roku
Ceremonia przywitania roku 2024 odbędzie się o północy w poniedziałek pierwszego stycznia. Szkoły są w tym dniu nieczynne. Dla uczniów jest to ostatni dzień przerwy świątecznej, która rozpoczęła się w sobotę 23 grudnia, dzień przed Wigilią.
Święto Trzech Króli
Obchody Święta Trzech Króli, znane też jako Uroczystość Objawienia Pańskiego, mają miejsce 6 stycznia. W roku 2024 ten dzień wypada w weekend, co oznacza brak dodatkowego dnia wolnego dla uczniów.
Ferie zimowe w Małopolsce
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło już terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie z Małopolski oraz uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego świętokrzyskiego i wielkopolskiego mają przerwę zimową od 29 stycznia do 11 lutego. W praktyce jest to aż 16 dni wolnego, ponieważ termin ten nie obejmuje weekendu 27-28 stycznia.
Polecany artykuł:
Przerwa wielkanocna w 2024 roku
W 2024 roku uczniowie będą świętować Wielkanoc w niedzielę 31 marca. Przerwa w nauce, związana z obchodami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, będzie trwała od 28 marca do 2 kwietnia, dzięki czemu uczniowie aż sześć dni nie będą musieli chodzić do szkoły.
Dni wolne od szkoły podczas przerwy majowej
Tradycyjne obchody majówki rozpoczną się w środę pierwszego maja i zakończą w piątek trzeciego maja. Dzięki weekendowi uczniowie będą mieli łącznie pięć dni przerwy od zajęć szkolnych. Rodzice powinni pamiętać, że drugi maja to dzień roboczy i jeżeli chcą spędzić ten czas ze swoimi pociechami, powinni złożyć wniosek o urlop na ten dzień.
Koniec roku szkolnego dla maturzystów i terminy matur
Ostatni dzień szkoły dla maturzystów wypada w piątek 26 kwietnia. Egzaminy maturalne na poziomie podstawowym zaplanowane są od 7 maja we wtorek, do 9 maja w czwartek. W tym okresie uczniowie niższych klas szkół ponadpodstawowych nie będą mieli zajęć lekcyjnych. Wyniki egzaminu dojrzałości zostaną ogłoszone 9 lipca.
Egzamin ósmoklasisty
Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej, ustalił już terminy najistotniejszego egzaminu w szkole podstawowej – egzaminu ósmoklasisty. Egzamin z języka polskiego będzie miał miejsce we wtorek 14 maja o 9:00 rano. Egzamin z matematyki zaplanowano na 15 maja w środę, także na godzinę 9:00. Test z języka obcego nowożytnego odbędzie się 16 maja w czwartek, również o 9:00 rano. Uczniowie, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminu w maju, będą mieli szansę zdać go w dniach 10, 11 i 12 czerwca o godzinie 9:00 rano, odpowiednio z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 3 lipca. Podczas egzaminów uczniowie młodszych klas mają trzydniową przerwę od zajęć szkolnych.
Boże Ciało
Święto Bożego Ciała to nieoficjalna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To jedno z niewielu świąt w kalendarzu liturgicznym, które nie ma stałej daty. Obchodzi się je zawsze w czwartek, dokładnie 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej. W tym roku święto obchodzone będzie nieco wcześniej niż zazwyczaj, ponieważ wypadnie ono 30 maja, a zwykle ma miejsce w czerwcu.
Koniec roku szkolnego 2023/2024
Zakończenie roku szkolnego tradycyjnie przypada na pierwszy piątek po 20 czerwca. W 2024 roku uczniowie pożegnają szkołę 21 czerwca, rozpoczynając tym samym ponad ośmiotygodniowy okres wakacji, na który czekali z niecierpliwością.
Początek roku szkolnego 2024/2025
Pierwszy dzień szkoły jest zawsze pełen emocji i oczekiwań. Uczniowie mogą spotkać się z przyjaciółmi, poznać nowych nauczycieli i rozpocząć naukę nowych przedmiotów. Ponieważ 1 września wypadł w niedzielę, rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 2 września w poniedziałek. To oznacza, że uczniowie będą mieć dodatkowy dzień wolnego.
Dzień Nauczyciela
14 października ma miejsce wyjątkowe święto. To Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela, wyjątkowa okazja, by podziękować pedagogom oraz innym pracownikom sektora edukacyjnego za ich wkład w rozwój i kształcenie młodzieży. Chociaż tego dnia nie odbywają się lekcje, szkoły często organizują uroczyste apele, podczas których uczniowie mogą wyrazić swoją wdzięczność i wręczyć nauczycielom drobne prezenty. Obecność na apelach nie jest jednak obowiązkowa.
Święto Zmarłych
Co prawda Święto Zmarłych obchodzone jest 2 listopada, ale przyjęło się, żeby nazywać tak Dzień Wszystkich Świętych, który święcony jest 1 listopada. Jest to okazja do odwiedzenia grobów bliskich, składania kwiatów i zapalania zniczy. W tym dniu wiele osób udaje się na cmentarze, żeby modlić się i uczcić pamięć zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy i nauki.
Święto Niepodległości
11 listopada to dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu nie odbywają się zajęcia lekcyjne. W 2024 roku święto wypada w poniedziałek, dzięki czemu uczniowie mogą cieszyć się wydłużonym weekendem, trwającym trzy dni.
Zimowa przerwa świąteczna
Uczniowie będą mieli wolne od 23 grudnia, który wypada w poniedziałek, aż do 1 stycznia w środę. Do szkół powrócą następnego dnia w czwartek. Z kalendarza wynika, że Wigilia i Sylwester będą w 2024 roku świętowane we wtorek.