Fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni. Takie osoby będą się szkoliły w Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu szczepienia przeciwko COVI-19. To pokłosie apelu Ministerstwa Zdrowia aby oprócz lekarzy i pielęgniarek szczepił Polaków także inny personel medyczny. Szkolenia teoretyczne online już się odbyły, teraz czas na praktykę.
Moduł praktyczny dotyczy samej techniki wykonywania szczepień w salach symulacji medycznych na wydziale nauk o zdrowiu. W tej chwili mamy już zarejestrowanych 780 osób. Zobowiązaliśmy się przeszkolić prawie 860 osób - mówi dyrektorka medycznego centrum kształcenia podyplomowego Collegium Medicum Profesor Barbara Gryglewska.
Szkolenia praktyczne będą podzielone na dwie części. Pierwsza to procedura użycia strzykawki.
Ta druga część dotyczy udzielania pomocy w sytuacji, kiedy by coś się wydarzyło, jakieś powikłanie po szczepieniu. Tutaj zaangażowani są głównie ratownicy medyczni, którzy mają przeszkolić w udzielaniu pierwszej pomocy, w przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sytuacji, gdyby doszło do tragicznego powikłania po szczepieniu - mówi Profesor Gryglewska.
Chodzi o wstrząs w przypadku, gdyby pacjent był uczulony na jakiś składnik szczepionki i nie poinformował o tym zespołu szczepiącego. Szkolenia mają potrwać do końca kwietnia. Oprócz tego, że szkolenia są dobrowolne to również całkowicie bezpłatne. Będą się odbywały w poniedziałki, soboty i niedziele.