Sytuacja powodziowa w Małopolsce. Wojsko, policja i straż pożarna walczą z żywiołem
W związku z przechodzącym przez Polskę niżem genueńskim cała południowa część kraju stanęła przed poważnym problemem z powodziami. Służby miały ręce pełne roboty — od początku obowiązywania ostrzeżeń w Małopolsce przeprowadzono 620 interwencji, najwięcej w Krakowie i Oświęcimiu. Zalanych została część ulic i przejazdów. Podczas konferencji przeprowadzonej przez wojewodę małopolskiego w Krakowie, w której uczestniczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazano, że w Małopolsce prężnie działa Wojsko Polskie oraz oddziały WOT.
— Najwięcej żołnierzy jest zaangażowanych w Kotlinie Kłodzkiej. W tym rejonie działa największa liczba żołnierzy. Około 1000 żołnierzy już wzięło udział w akcjach związanych z ewakuacją i układaniem wałów przeciwpowodziowych. Przed chwilą rozmawiałem z ministrem Siemoniakiem na temat koordynacji naszych wspólnych działań. Tam, gdzie ta potrzeba istnieje, na wniosek Wojewody będziemy interweniować. 11 śmigłowców pozostaje w dyspozycji, wydzieliliśmy 3 dodatkowe śmigłowce. Część już przemieściła się w rejony bliskie zagrożeniu — powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Powódź w gminie Brzeszcze. Mieszkańcy są ewakuowani z domów
Najbardziej dramatyczna sytuacja powodziowa w Małopolsce ma miejsce na terenie gminy Brzeszcze, która znajduje się pod Oświęcimiem. Tam po nocnych intensywnych opadach deszczu wiele ulic oraz domów zostało zalanych przez wodę. Władze gminy apelują do mieszkańców i mieszkanek, aby stosowali się do zaleceń służb i bezzwłocznie reagowali na wezwania do ewakuacji. W związku z krytyczną sytuacją, do Brzeszcz zmierzają przedstawiciele województwa oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, aby wesprzeć pracę strażaków.
— Po nocnych ulewach zalanych zostało wiele domów i ulic. Służby zarządzania kryzysowego, strażacy i policja prowadzą działania związane z udrożnieniem przejazdów oraz przygotowaniami do ewentualnej ewakuacji mieszkańców najbardziej poszkodowanych rejonów — ulic: Trzciniec, Janowiec, Jaźnik, Wiśniowa, Łękawka w Jawiszowicach — przekazała Gmina Brzeszcze w mediach społecznościowych. — Zgodnie z wytycznymi postępowania mieszkańcy przebywający w terenie zalanym powinni komunikować się ze służbami za pomocą kolorowych flag- poprzez wywieszenie dowolnego materiał- prosić o pomoc: Flaga biała — chcesz opuścić miejsce, w którym jesteś (prośba o ewakuację), Flaga czerwona — potrzebna pomoc medyczna, Flaga niebieska — prosisz o jedzenie i wodę — dodano.
Powódź w gminie Brzeszcze. Woda zalała cmentarz
Z realacji internautów możemy dowiedzieć się również, że powódź 2024 w Brzeszczach dotarła także do miejskiego cmentarza. Obiekt został niemal całkowicie przykryty przez wodę, a nagrobki wystają znad jej tafli. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z tego, jak obecnie wygląda cmentarz.