Tatry. Drugi stopień zagrożenia lawinowego w górach
Jeszcze w niedzielę, 15 grudnia Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach, obowiązujący do poniedziałku, 16 grudnia do godz. 20:00. Jak informuje TOPR, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny ma być możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie. Samoistne zejście bardzo dużych lawin zdaniem TOPR jest mało prawdopodobne.
Jak czytamy, w górach panują obecnie częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Silny wiatr połączony z opadem śniegu utworzył wiele świeżych depozytów we wszystkich formacjach wklęsłych (strome źleby, depresje) te miejsca należy traktować jako bardzo niebezpieczne. W niższych partiach prognozowany wzrost temperatury w ciągu dnia oraz niewielki deszcz negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej leżącej na trawie lub skałach – pisze TOPR.
Jak wygląda obecnie sytuacja w Tatrach?
W górach prognozowane są jeszcze opady śniegu. Ma spaść ok. 10-15 cm. Do tego może występować silny wiatr do 120 km/h, więc śnieg będzie przenoszony na zboczach, wschodnich wystawach. Duże pokłady śniegu mogą gromadzić się również przy graniach i żlebach – mówi ratownik TOPR Andrzej Mikler.
Czy w najbliższych dniach pogoda się poprawi?
W najbliższe dni dodatnia temperatura ma dotrzeć nawet na Kasprowy Wierch. Na szlakach, szczególnie w dolinach, może występować oblodzenie, więc warto wziąć ze sobą raczki. Wybierając się w wyższe partie gór należy wyposażyć się w raki, czekan, kask i ABC lawinowe – dodaje Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Przed zagrożeniami w komunikacie turystycznym ostrzega również Tatrzański Park Narodowy.
Apelujemy o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest cienki i z łatwością może się załamać. W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach szlaki są pozawiewane przez wiatr i ich przebieg może być niewidoczny, miejscami potworzyły się zaspy. Zagrożenie rośnie wraz z wysokością npm i nachyleniem stoku. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientacje w terenie. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – czytamy w komunikacie.
Zagrożenia panujące obecnie w Tatrach to m.in.:
- Zagrożenie lawinowe.
- Szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte - ryzyko utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.
- Podczas silnego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Poślizgnięcie się w stromym terenie, grozi upadkiem z wysokości.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
- Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradza się działalności taternickiej w tym rejonie. Uprasza się również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Jak podaje TPN, w niższe partie gór przydatne będą raczki i kijki.
Należy pamiętać, że dni są bardzo krótkie - wycieczkę trzeba zaplanować w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Latarka/czołówka w plecaku może okazać się niezbędna – informuje park.