Widok z Kopca Kraka

i

Autor: Ewa122/Wikimedia Commons

Wiadomości

Druidzi będą sprzątać Kopiec Kraka! To już kolejna edycja tej inicjatywy

2024-10-22 18:32

Wyznawcy reformowanego druidyzmu będą sprzątać Kopiec Kraka i okolice. Zachęcają wszystkich, niezależnie od wyznania, do dołączenia w dbaniu o środowisko.

Palą ogniska, odprawiają obrzędy i chodzą z workami na śmieci, by pomagać naturze. Krakowscy wyznawcy reformowanego druidyzmu już w najbliższą sobotę ruszą w teren, by sprzątać teren i okolice Kopca Kraka.

W Krakowie funkcjonujemy w zasadzie od 2016 roku. W sobotę o 12 zbieramy się, by zbierać tereny Kopca Kraka i okolic. Uznajemy ten teren za "swój", co roku organizujemy sprzątanie, a wbrew pozorom, koło Kopca Kraka, na terenie kamieniołomu Libana i w okolicach da się znaleźć sporo śmieci. Rekord był parę lat temu, uzbieraliśmy wtedy 24 worki pełne śmieci - mówi Mateusz Tomczyk, prowadzący sabat reformowanego druidyzmu w Krakowie.

Mateusz jest kapłanem inicjowanym trzeciego stopnia w ramach reformy pogańskiej. Prowadzi sabat zgromadzenia "Reformed Druids of Gaia".

Wypadek w Rzeszowie. Zderzenie czterech samochodów

Druidyzm reformowany jest nowoczesnym ujęciem dawnego druidyzmu, natomiast podstawa jest ta sama, czyli szacunek i cześć dla natury, którą my oddajemy. Nasz ruch jest liberalny, nie mamy konkretnych bogów, których byśmy "wymagali" od członków naszego zgromadzenia, tylko różne osoby czczą różnych bogów. Jesteśmy ruchem politeistycznym, dlatego tych bóstw jest wiele. Każdy dobiera sobie bogów takich którzy odpowiadają charakterowi, życiu, pragnieniom oraz temu co chce się dokonać w życiu - dodaje druid.

Oprócz sprzatania już wkrótce odbędą się też pogańskie dziady, lub "samhain" jak nazywa się to w zakonie krakowskich druidów.

To prastare święto, sięgające tysięcy lat, które jest związane ze zmarłymi, tylko że inaczej niż w kościele katolickim - nie jest smutno, my zmarłych zapraszamy do nas na obrzęd, na biesiadę, żeby byli z nami. Mocno wierzymy w życie po śmierci, nie uważamy tego świata za tak smutny. Samhain to nazwa celtycka, dziady to nazwa słowiańska, to święto jest początkiem naszego roku religijnego.

Wyznawcy druidyzmu zachęcają do udziału w ich wydarzeniach bez względu na religię czy wyznanie - przyjść może każdy.

Warto dodać, że nasze święta są zawsze w pełni otwarte. Każdy może przyjść, jeśli ktoś nie chce brać udziału w modlitwach może sobie po prostu stanąć z boku, może nawet rozmawiać, byle nie za głośno - dodaje Mateusz Tomczyk.

Wyznawcy druidyzmu zapraszają już w najbliższą sobotę o godzinie 12 od północnej strony Kopca Kraka, by wziąć udział w sprzątaniu tamtejszych okolic. Podobnie, zapraszają 31 października, tym razem o godzinie 18:00, by wziąć udział w ich dziadach.

Quiz skojarzeniowy. My podajemy miasto, ty mówisz z czego słynie
Pytanie 1 z 10
Pacanów