Dwa rozbite samochody i wiele poszkodowanych osób. Tak wyglądała specjalna akcja przed krakowskim szpitalem [GALERIA]

2025-07-22 17:43

Dwa rozbite samochody, dźwięk tłuczonego szkła i liczne wozy strażackie – taki widok mógł zaniepokoić przechodniów w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Na szczęście nie był to prawdziwy wypadek, a realistyczne, wspólne ćwiczenia szpitalnej sekcji ds. BHP oraz Państwowej Straży Pożarnej, które miały na celu sprawdzenie gotowości służb na wypadek zdarzenia masowego.

  • Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odbyły się wspólne ćwiczenia personelu placówki oraz Państwowej Straży Pożarnej.
  • Scenariusz manewrów zakładał symulację poważnego wypadku drogowego z wieloma poszkodowanymi, czyli tzw. zdarzenia masowego.
  • Celem ćwiczeń było przetestowanie procedur i współpracy między służbami na wypadek realnego zagrożenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Radia ESKA.

Realistyczny scenariusz testem dla służb

Manewry, które odbyły się na terenie szpitala, zakładały symulację poważnego wypadku drogowego z udziałem wielu poszkodowanych. Tego typu zdarzenia, określane mianem masowych, stanowią ogromne wyzwanie logistyczne i organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych jednostek. Celem było przetestowanie procedur w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych, aby ocenić skuteczność koordynacji działań między personelem medycznym a strażakami.

Jak podkreśla placówka, scenariusz był niezwykle wymagający dla wszystkich uczestników.

– Tym razem symulowaliśmy scenariusz zdarzenia masowego, czyli sytuacji, w której poszkodowanych jest wiele osób jednocześnie. To bardzo wymagający test dla wszystkich służb – od ratowników medycznych, przez personel szpitala aż po strażaków – czytamy w komunikacie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Organizacja tego typu manewrów to nie tylko dobra praktyka, ale również obowiązek wynikający z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i przygotowania na sytuacje kryzysowe. Przede wszystkim jednak takie ćwiczenia mają wymiar praktyczny. Pozwalają one na rzetelną ocenę współpracy między różnymi służbami, które w momencie realnego zagrożenia muszą działać jak jeden, sprawny organizm.

Dzięki symulacjom możliwe jest zidentyfikowanie potencjalnych problemów, udoskonalenie obowiązujących procedur oraz, co najważniejsze, zwiększenie bezpieczeństwa przyszłych pacjentów. Regularne testowanie gotowości gwarantuje, że w krytycznej chwili pomoc zostanie udzielona w sposób szybki, skoordynowany i najbardziej efektywny.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie i straż pożarna w akcji. Wspólne ćwiczenia na wypadek zdarzenia masowego [GALERIA]

Kraków Radio ESKA Google News
Święto policji w Krakowie