Dyrektorzy krakowskich szpitali nie zgadzają się na nowe rozporządzenie ministra zdrowia

i

Autor: pixabay.com

Dyrektorzy krakowskich szpitali nie zgadzają się na nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia

2020-05-05 12:06

Zgodnie z rozporządzeniem do dzisiaj powinni przekazać Narodowemu Funduszowi Zdrowia listy pracowników, którzy mają kontakt z chorymi na koronawirusa. Ci pracownicy nie mogą pracować w kilku placówkach.

Bałagan i chaos tak o nowym rozporządzeniu, które ma regulować pracę lekarzy zajmujących się pacjentami z koronawirusem mówią dyrektorzy krakowskich szpitali. Według ministerstwa personel, który pracuje na oddziałach zakaźnych, nie może się opiekować chorymi w innych szpitalach, przychodniach czy pogotowiu. Jak mówi Jerzy Friediger dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie - paraliżuje to prace w różnych miejscach; na oddziałach ratunkowych, zakaźnych, na SORach. I jest to ograniczenie praw konstytucyjnych w postaci swobody zatrudnienia.

Ten problem może też dotknąć Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który jest placówką jednoimienną. Tam pacjentami z koronawirusem zajmują się nie tylko lekarze zakaźnicy. Jak mówi Marcin Jędrychowski dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego - często są to lekarze pulmunolodzy, kardiolodzy, interniści. Ci lekarze mają swoich pacjentów. Często są to osoby w opiece stałej, które muszą mieć regularne wizyty. I nagle pojawia się rozporządzenie w myśl którego, ten lekarz udzielając świadczenia medycznego po za szpitalem jednoimiennym może być oskarżony o szerzenie epidemii i może ponieść konsekwencje swoich działań.

Dyrektorzy szpitali przygotowali listy pracowników którzy pracują w kilku miejscach. Zamierzają jednak skorzystać z wyjątku dopuszczonego w rozporządzeniu. Jak dodaje Marcin Jędrychowski - daje ono uprawnienie Narodowemu Funduszowi Zdrowia do zwolnienia lekarzy z tego obowiązku. Nadaje je dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli by się udało to większość lekarzy zatrudniona w Szpitalu Uniwersyteckim byłabym zwolniona z tego rozporządzenia.

Jak na razie nie wiadomo jak na apele dyrektorów zareaguje ministerstwo zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #016
Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to: