art1-eska

i

Autor: pexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Działania Gminy Michałowice na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

2024-04-03 10:59 Materiał sponsorowany

Gmina Michałowice przystąpiła do ogólnopolskiej i edukacyjnej kampanii społecznej Radia Eska skierowanej do dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz rodziców pod hasłem „#razem przeciw depresji”. W tej akcji zwracamy uwagę na problem depresji coraz bardziej powszechny wśród młodych ludzi oraz informujemy, gdzie szukać pomocy.

Kiedy pojawia się niechęć do życia, zmęczenie, apatia, kiedy młody człowiek odczuwa ciągły smutek i nie widzi sensu życia, może rozwijać się u niego depresja. Ważne, by nie ignorować tych objawów, ale uczyć się sobie z nimi radzić, szukać wsparcia najbliższych oraz, jeśli widzimy taką potrzebę, umieć zwrócić się po pomoc do specjalistów. Nieleczona depresja może rozwijać się latami, niszcząco wpływać na kolejne obszary codziennego funkcjonowania, takie jak nauka, relacje rodzinne i społeczne, a także mieć konsekwencje w dorosłym życiu.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to dziś temat numer jeden. Działania naszej gminy w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to współpraca jednostek, takich jak GOPS, szkoły oraz CKiP.

Działania szkół mają na celu profilaktykę oraz wsparcie uczniów w sytuacjach kryzysowych, takich jak przemoc, depresja, zagrożenie zdrowia czy życia, promocję zdrowia psychicznego i wzmacnianie bezpieczeństwa uczniów. Wicedyrektor SP w Michałowicach Marta Maracha dzieli się swoimi spostrzeżeniami:

„W szkole obserwujemy, jak sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc. Cały czas robimy pogadanki na różne tematy, prowadzimy Trening Umiejętności Społecznych, piszemy projekty. Trudno powiedzieć, czy w pogarszaniu się zdrowia psychicznego młodzieży większą rolę odgrywają media społecznościowe czy dzisiejszy styl życia. Niestety trudniejszy jest także kontakt z rodzicami, co nie sprzyja poprawie sytuacji, a najważniejsze jest, by nauczyciele, pedagodzy i rodzice współpracowali ze sobą”.

Dzieci w szkołach na terenie gminy mogą skorzystać z indywidualnych zajęć z psychologiem szkolnym, a w razie potrzeby – kierowane są do poradni na diagnozę, terapię indywidualną lub rodzinną. Specjaliści spotykają się z rodzicami, by wspólnie szukać właściwej ścieżki pomocy dla dzieci. Szkoły organizują również wydarzenia wspierające integrację uczniów i budujących ich poczucie własnej wartości (noce naukowców, wspólne pieczenie pizzy, warsztaty lepienia z gliny, wycieczki). Szkoły współpracują z takimi instytucjami, jak GOPS, poradnie, terapeuci i lekarze.

W SP w Michałowicach prowadzony jest Trening Umiejętności Społecznych, a także organizowane są prelekcje, warsztaty i spotkania ze specjalistami dotyczące profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego, wspierania odporności psychicznej oraz umiejętności radzenia sobie z emocjami. „Rozmowy z uczniami są prowadzone podczas lekcji wychowawczych, a także mają oni możliwość spotkań, odpoczynku i relaksacji w gabinecie psychologicznym, uzyskania wsparcia w przypadku obniżonego nastroju czy opowiedzenia o swoich emocjach” – mówi pedagog Regina Panaś.

Zespół pedagogiczno-psychologiczny pracujący w SP w Więcławicach Starych przywiązuje wagę do promocji zdrowia psychicznego i wzmacniania bezpieczeństwa uczniów poprzez budowanie pozytywnego klimatu szkoły a także poczucia przynależności do społeczności szkolnej. Zajęcia prowadzone w tej szkole dotyczą następujących tematów: wspieranie samorozwoju ucznia (pozytywne myślenie, radzenie sobie ze stresem i w trudnych sytuacjach, świadomość mocnych stron i rozwijanie zdolności, podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów), dbałość o zdrowie (planowanie czasu pracy i odpoczynku, zdrowy styl życia), kształtowanie umiejętności interpersonalnych (asertywność, tolerancja, rozwiązywanie konfliktów, budowanie pozytywnych relacji, nazywanie emocji), problem uzależnień.

SP w Raciborowicach organizuje warsztaty dla uczniów. Jak informuje pedagog Ewa Drużkowska, dotyczą one przede wszystkim kształtowania poczucia własnej wartości, dostrzegania swoich mocnych stron, budowania relacji koleżeńskich, kompetencji społecznych, postaw empatycznych i świadomości emocji, a także radzenia sobie ze stresem, czy asertywności. Rozwijanie takich kompetencji stanowi podstawę profilaktyki depresji. Szkolni specjaliści biorą również udział w szkoleniach, organizowanych przy współpracy z Komendą Policji i lekarzem psychiatrą.

Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach również podejmuje działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży. Oprócz realizacji spotkań w ramach programu „Razem przeciw depresji” zaproszono młodzież do udziału w spotkaniach z psychologiem pt. „Stokrotka czy róża – spotkania z młodzieżą na temat dojrzewania i neuroróżnorodności”, dodatkowo w gazecie lokalnej publikowane są teksty o tematyce psychologicznej.

Gdzie szukać wsparcia w trudnej sytuacji? Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych numerów:

  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowicach: 12 388 87 70;
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116-111;
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12;
  • Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie i porady psychologiczne: 116-123;
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800-100-100. Linia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-15.00;
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 801-120-002;
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie: 800-120-226;
  • Telefon i czat zaufania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – ogólnopolska linia pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz. 14.00 – 22.00 pod numerem tel. 800 119 119 dyżurują psycholodzy i pedagodzy.
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie – ul. Radziwiłłowska 8 b, całodobowy numer: 12 421 92 82;
  • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Powiatu Krakowskiego – ul. Fatimska 41a w Krakowie, pon. – czw.  8.00 – 18.00, pt. 8.00 – 15.00. Tel.: 12 422 27 12 lub 12 422 48 05 (gabinet);        
  • Parasolowe Centrum Terapii – ul. Rakowicka 10a, Kraków, tel. 12 430 03 18 lub 603 512 375;    
  • Fundacja Centrum Praw Kobiet Oddział w Krakowie – ul. Juliana Dunajewskiego 5, tel.: 780 079 988.

Sylwia Senisson

CKiP